Základní škola a mateřská škola Tadeáše Haenkeho Chřibská,příspěvková organizace
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnicPoslední dubnový večer hoří po celé zemi tisíce ohňů. Jde o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní a možná i trochu tajemný svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem, naše škola si ho připomněla během vyučování. IX. třída připravila hranici a pruty na špekáčky. Osmáci vyrobili čarodějnici a mohlo začít rejdění. Po velké přestávce k ohni přišla celá škola a na ochranu před čarodějnicemi zapálil oheň. Všichni jsme dohlíželi na upálení, abychom měli jistotu, že bude v tomto roce dostatek úrody. Po obřadu si většina dětí opekla buřtík. A tak, než jsme se vystřídali u ohně, vyučování skončilo. (MK)

5[11].jpg