Úvod > O škole > Tadeáš Haenke

Tadeáš Haenke

Z Chřibské...... až na konec světa

Chřibská na Děčínsku je rodištěm Tadeáše Haenkeho (1761 - 1816), slavného cestovatele a botanika, jehož objevy, učiněné převážně v pralesích Jižní Ameriky, mají svůj význam dodnes. Jako příklad stačí uvést třeba nález největší leknínové rostliny světa Victoria Regia.

Tadeáš Haenke po vystudování filozofie a medicíny působil zpočátku jako domácí učitel rodiny lékaře Mikana. Táhlo jej to ale jinam. Pátral po nových rostlinách, sestavoval herbáře, dělal pokusy a to dokonce i vzduchoplavecké. Nakonec se dal do vědeckých toulek po Evropě a díky svým schopnostem se stal známou a uznávanou veličinou.

Jako nadaného přírodovědce si Haenkeho dokonce vyžádala španělská vláda a rakouský císařský dvůr ho, ač nerad, pustil do světa. Byrokratické průtahy však způsobily, že zmeškal odjezd tzv. Malaspinovy expedice a musel stíhat její účastníky až k Peruánskému pobřeží Jižní Ameriky. Cesta nebyla bez obtíží - před přistáním u Jihoamerického pobřeží jeho loď ztroskotala a Haenke zachránil jen holý život. Musel pak cestovat napříč kontinentem až k Tichému oceánu. S výpravou, kterou dohnal, pak pokračoval až na Filipíny a k pobřeží Aljašky.

Po skončení všech badatelských úkolů se sice výprava vrátila do Evropy, avšak Tadeáš Haenke už zůstal v Jižní Americe. Tam se usadil v Cochabambě (dnešní Bolívii) a pokračoval v přírodovědeckých výzkumech. V letech 1804 až 1806 podnikl výzkumnou cestu do And a v letech 1807 až 1809 působil jako pověřenec španělské vlády u některých indiánských kmenů. Až do své smrti v roce 1816 se zabýval zejména astronomií a botanikou. Část osobních sbírek Tadeáše Haenkeho zakoupilo později Národní muzeum v Praze, přičemž se jednalo o jeden z prvních souborů získaných po založení muzea v roce 1818.

O významu tohoto přírodovědce z přelomu 18. a 19. století svědčí, jak velká znalost jeho díla ve státech Jižní Ameriky, tak bohatá literatura věnovaná jeho osobnosti. Zájem o Haenkeho rodiště v Chřibské Jihoamerické země tradičně projevují prostřednictvím svých ambasád.

Dům, kde se Haenke v roce 1761 narodil, stojí na chřibském náměstí vedle bývalé novogotické radnice. V domě nedávno vzniklo regionální muzeum se stálou expozicí věnovanou Tadeáši Haenkemu a rovněž zdejší obci nazvanou "Chřibská v proměnách času".

Pozoruhodné muzeum můžete navštívit od května do září, vždy ve středu, o víkendech i svátcích, a to od 13 do 17 hodin.

Zpracovali žáci školy (IX. ročník, šk.r. 2010/2011)