Základní škola a mateřská škola Tadeáše Haenkeho Chřibská,příspěvková organizace
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Lidová řemesla

Lidová řemeslaDatum konání:
11.12.2013

Středeční den 11. prosinec 2013 jsme ve škole plánovali důkladně a dlouho dopředu. Pekla se zabijačková buchta, shánělo se to správné nádobí a necky a všelijaké nezbytné propriety. Ještě téměř v noci jsme se vypravili na farmu pro dvoumetrákového čuníka. Brzy ráno pak pan řezník prase porazil. To pak sloužilo po zbytek dne jako základní výuková pomůcka. Ředitel školy – velitel akce -  poučil všechny děti, co je smyslem tohoto dne a jak se máme chovat k zvířeti v jeho poslední chvilce. Někteří učitelé nastoupili ve stylovém oblečení, ve slušivých zástěrách. Děti pak se zájmem zhlédly práci řeznického řemesla. Mnohé tak možná poprvé viděly, kde se na pultech obchodů berou jelítka či jitrničky, kotletky nebo třeba sádlo. Domů pak odcházely s pocitem, že i toto patří k životu na vesnici nejen v dobách dávných, ale i dnes. Potěšilo nás, že si do naší školy i v tento den našla cestu řada rodičů a podpořili nás v naší snaze o připomenutí a snad i udržení lidových tradic a zvyků. (MK)

jitrnice[1].gif