Základní škola a mateřská škola Tadeáše Haenkeho Chřibská,příspěvková organizace
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > ...ať máme vždycky schopnost poslouchat krásné věci a rozumět jim.

...ať máme vždycky schopnost poslouchat krásné věci a rozumět jim.



Datum konání:
16.2.2023

Literární dopoledne

Ve čtvrtek 16. února 2023 se dveře sálu na Radnici po dvou letech otevřely pro žáky naší školy, již našli odvahu zúčastnit se tradičního recitačního klání.

Sál se naplnil nejen přednášejícími, ale také jejich spolužáky, kamarády a v neposlední řadě rodiči a příbuznými, kteří je přišli podpořit.

Bylo se na co dívat. Z úst soutěžících zazněla jak poezie, tak prozaická díla, a porota měla opravdu těžkou práci. Soutěžilo se ve třech kategoriích a vítězové budou dále reprezentovat naši školu a město v České Kamenici.

Mimo soutěž vystoupili žáci deváté třídy s divadelním ztvárněním Goetheova „Krále duchů“, z něhož mnohým divákům vstávaly chlupy hrůzou. Strach ze sálu ale rychle vyvětrali prvňáčci a jejich dramatizace říkanky „Polámal se mraveneček“.

Celé dopoledne probíhalo v uvolněné a milé atmosféře, ačkoliv ve tvářích přednášejících se chvílemi zračila nervozita a napětí.

To, co však v sále bylo cítit nejvíc, nebyly obavy z neúspěchu nebo touha vyhrát. Byla to podpora a soudržnost všech, pocit, že jsme na jedné lodi a sdílíme něco krásného.

Nejlépe to vyjádřil předseda poroty pan Jarolímek: „Vyslechli jsme si poděkování porotě, ale popravdě řečeno, poděkování patří vám. Za to, že se zajímáte o přednášení krásných básní, krásných textů. Za to, že to vydržíte, když máte sedět a poslouchat. Chtěl bych vám popřát, aby vám tohle vydrželo. Abyste byli nejen hodnými posluchači, ale především těmi kvalitními přednašeči. Ať se vám daří a ať máte vždycky schopnost poslouchat krásné věci a rozumět jim.“

 

 

text: Mgr. Radka Stoklasová

foto: Mgr. Robin Herink