Základní škola a mateřská škola Tadeáše Haenkeho Chřibská,příspěvková organizace

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze na Moravu

Exkurze na MoravuVybraní žáci v doprovodu učitelů se vydali na Moravu prožít tři dny v Bitvě u Slavkova a Archeoparku Modrá. Byla to jedinečná příležitost se přiblížit době Napoleona i období příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní České republiky. Interaktivní program v muzeu u památníku Mohyla míru popsal slavnou bitvu u Slavkova formu videí, dobových předmětů, obrazů. Monumentální Mohyla míru skrývala mnohá tajemství, která děti odhalovaly. Po té jsme se přemístili do doby příchodu dvou velikánů naší historie v Archeoparku Modrá poblíž Velehradu. Zde jsme plnili úkoly zadané panem učitelem Hadámkem. Zakreslovali vesnici, popisovali život tamějších obyvatel. Po velmi slunném dni jsme se vydali do kempu Strážnice a zabydleli se, protože příští ráno jsme vyrazili do Hodonína za geologií.

V Hodoníně na nás čekal odborník přes ropu a plyn z Muzea naftového dobývání a geologie. Projížděli jsme krajinou protkanou dávnou historii naší Země. Dozvěděli jsme se o geologii regionu a výskytu ropy. Dojeli jsme ke stavbě opravdu neobvyklé, známé pouze z obrázků. Ve vinicích jsme měli možnost vidět jak „Koňské hlavy“ čerpající ropu, tak zásobníky plynu. Pan ředitel společnosti nás mile přivítal, poučil o bezpečnosti v tomto zařízení, provedl mezi kompresory, motory, chladicími zařízeními, řídícím centrem. Ještě nás však čekalo muzeum se spoustou geologických exponátů, technickými prvky potřebnými pro těžbu. Skoro domácké pohoštění provázely soutěže, plno otázek i odpovědí. Málem jsme nestihli koupání v bazénu našeho kempu.

Poslední den byl ve znamení českého jazyka a zase trochu geologie. Hlavním tématem byla pověst o jeskyni Balcarce a jejím vzniku. Většina dětí objevila kouzlo jeskyní poprvé. Takže užaslé výkřiky i tváře byly odměnou nám pedagogům. (MK)

Archeoskanzen-Modra-600x600.jpg