Základní škola a mateřská škola Tadeáše Haenkeho Chřibská,příspěvková organizace
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Aktuality-stare

Nové webové stránky

V nejbližší době pro Vás připravujeme zcela nové webové stránky.

Exkurze na Moravu

Vybraní žáci v doprovodu učitelů se vydali na Moravu prožít tři dny v Bitvě u Slavkova a Archeoparku Modrá. Byla to jedinečná příležitost se přiblížit době Napoleona i období příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní České republiky. Interaktivní program v muzeu u památníku Mohyla míru popsal slavnou bitvu u Slavkova formu videí, dobových předmětů, obrazů. Monumentální Mohyla míru skrývala mnohá tajemství, která děti odhalovaly. Po té jsme se přemístili do doby příchodu dvou velikánů naší historie v Archeoparku Modrá poblíž Velehradu. Zde jsme plnili úkoly zadané panem učitelem Hadámkem. Zakreslovali vesnici, popisovali život tamějších obyvatel. Po velmi slunném dni jsme se vydali do kempu Strážnice a zabydleli se, protože příští ráno jsme vyrazili do Hodonína za geologií.

V Hodoníně na nás čekal odborník přes ropu a plyn z Muzea naftového dobývání a geologie. Projížděli jsme krajinou protkanou dávnou historii naší Země. Dozvěděli jsme se o geologii regionu a výskytu ropy. Dojeli jsme ke stavbě opravdu neobvyklé, známé pouze z obrázků. Ve vinicích jsme měli možnost vidět jak „Koňské hlavy“ čerpající ropu, tak zásobníky plynu. Pan ředitel společnosti nás mile přivítal, poučil o bezpečnosti v tomto zařízení, provedl mezi kompresory, motory, chladicími zařízeními, řídícím centrem. Ještě nás však čekalo muzeum se spoustou geologických exponátů, technickými prvky potřebnými pro těžbu. Skoro domácké pohoštění provázely soutěže, plno otázek i odpovědí. Málem jsme nestihli koupání v bazénu našeho kempu.

Poslední den byl ve znamení českého jazyka a zase trochu geologie. Hlavním tématem byla pověst o jeskyni Balcarce a jejím vzniku. Většina dětí objevila kouzlo jeskyní poprvé. Takže užaslé výkřiky i tváře byly odměnou nám pedagogům. (MK)

Archeoskanzen-Modrá-600x600.jpg

 

Hry starostů v Jiřetíně pod Jedlovou

Jako každý rok jsme se i letos zúčastnili Her starostů v Jiřetíně pod Jedlovou. Celkem 22 vybraných žáků se připravovalo již týdny dopředu. Vše měla na starosti paní učitelka Wunderová se svým učitelským týmem. Nebylo lehké sportovce vybrat. Tato sportovní akce má totiž vysokou prestiž. V minulých letech jsme byli vždy ve výsledkové listině na předních místech.

Začalo se fotbalem a přehazovanou. Ve fotbale jsme jasně kralovali. Ani jednou naši chlapci neprohráli. Jen Petr Pajer musel skončit předčasně vinou zranění. V přehazované dívky nezískaly žádný bod, ale chybělo jen trochu štěstí. Ve sprintu i v přespolním běhu zářily naše překrásné dresy vždy na předních pozicích. Zde jsem viděla opravdu pravá sportovní srdce. Na golfu jsem nebyla, takže nemohu vyprávět o bojovnosti našich dětí. V hodu na koš jsme opět předčili žáky ostatních škol. Tady bych vyzdvihla výkony mladších žáků Rajtra a Hladíka.

Konec sportovního klání se pak odehrál na stupni vítězů převážně v režii žáků z Chřibské. Rodiče, máte skutečně šikovné děti!

Martina Kolářová - učitelka

 

fotbal.jpg

Den dětí „Na dvou kolech“

Letos měl Den dětí podtitul „Na dvou kolech“. Pod tímto si mohl každý představit něco jiného: kolo, brusle, motorku…. A tak pan ředitel zajistil u firmy zabývající se jízdami na koloběžkách po Českém Švýcarsku malé i velké koloběžky.

Jedno stanoviště bylo v Oranžovém hřišti. Zde soutěžily menší děti. Větší děti startovaly od školy a na dvou okruzích předvedly své dovednosti s koloběžkou. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Zajímavé ceny si odneslo 11 dětí. Následně se rozpoutal boj 9 žáků dle časů napříč kategoriemi.

Umístění:

  1. Vendelín Hloušek, 2. Dan Pajer a 3. Sebastián Demeter.

Koutky s tvořením připravila speciální třída pro děti, které měly zápolení již za sebou. Další stanoviště obléhali střelci toužící po papírových růžích. Hlavní zastavení se jmenovalo: Stanice technické kontroly. Zde si mohli malí cyklisté nechat prohlédnout své kolo od Policie ČR. Neprošel by skoro nikdo. Nejvíce pasažérů však bylo ve „školním autobusu“. Zemědělský stroj Vari-Terra se proměnil v autobus. V reji koloběžek velkou pozornost i krásné moderní motorky. Ty jsme všichni mohli jen obdivovat.

Vše proběhlo v poklidu a s humorem. (MK)

kolo-141.jpg

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ČASOPISU - CHŘIBSKÝ ŽÁČEK

 

Výchovný koncert s profesionálním hudebníkem

V pátek 20. dubna měla více než stovka našich žáků vítané zpestření výuky. Do naší školy zavítal pan Pavel Hrabě, hudebník, absolvent plzeňské konzervatoře. Ve svém hodinovém programu seznámil žáky 1. a 2. stupně s několika zajímavými hudebními nástroji, se zákulisím koncertního vystupování, tvorby zvuků i hudebního nahrávání. Ve své nástrojové výbavě má mimo jiné svůj oblíbený tenorsaxofon, theremin, jediný bezdotykový nástroj, dále potom dechový syntezátor Akai Ewi 400 a Korg kaossilator, který má obrovskou databanku zvuků. Pro první stupeň měl program obohacený o lidové písně upravené do latiny, rock"n"rollu, swingu, které si z dětmi zazpíval.

Pro druhý stupeň byl program zaměřen na hudební nástroje, kterým se věnuje profesionálně. To jsou tenor a soprán saxofon a elektrický dechový nástroj Akai  -  EWI 4000 S. V tomto programu již hrál vlastní skladby. To už bylo samo o sobě velmi zajímavé. Pavel Hrabě ale také dokázal zaujmout svým neformálním vystupováním a kontaktem s posluchači. Vystoupení se určitě podařilo a obohatilo výuku hudební výchovy.    

aton_file_000000000003728_0516C9EC57E3C84B916548EB3512C179.jpg

 

Malá mořská víla

Ještě před koncem roku 2017 vyhlásil obor Modelářství a návrhářství oděvů varnsdorfské průmyslovky soutěž v navrhování oděvů pro žáky základních škol pod názvem Módní design 2016. Tímto způsobem se žáci mohli seznámit s prací v navrhování oděvů, mohli uplatnit svou kreativitu i talent.

Žáci měli 2 úkoly. Navrhnout desén (vzor) inspirovaný pohádkou Malá mořská víla, navrhnout oblečení na postavě s uplatněním návrhu desénu za použití techniky proláže. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 39 prací. Práce žáků byly velmi zajímavé a z výtvarného hlediska hodnotné. Návrhy svědčí o šikovnosti a talentu žáků a dobrém vedení jejich učitelů. Soutěže se zúčastnili základní školy z Varnsdorfu, Rumburku, Krásné Lípy, Dolního Podluží a Děčína. Nejúspěšnější byla práce žákyně Aničky Procházkové z VIII. ročníku naší školy. Na čtvrtém místě skončila naše Anička Mašková z XI. ročníku.

Práce hodnotila odborná porota ve složení pedagogů Fashion Designu. Do hodnocení prací byly zapojeny i žákyně 4. ročníku středoškolského oboru. Žákyně se tak staly na chvilku učitelkami a vyzkoušely si, jak hodnotit začínající talenty.

Žáci zúčastněných škol byli pozváni do hodin vyučování „navrhování“, kde se mohou dozvědět více o daném oboru. Nejlepší práce ze soutěže jsou vystaveny v prostorách pořádající školy.

 

 

 Připomenuli jsme si Den Země

V rámci Dne Země si naše škola několika akcemi připomněla, že je nutné se zajímat a starat o naší planetu. Ve výtvarné výchově jsme začali již dříve. Karolína Kotiánová, Daniela Pajerová a Anička Mašková přispěly svými výtvarnými díly na téma „Vzduch je naše moře“ do výtvarné soutěže Ozvěny Ekofilmu Krásná Lípa. Vyhrály nakonec ve svých kategoriích 1., 2. i 3. místo.

Dalším počinem byla návštěva Krásné Lípy. Na náměstí se konala akce ke třídění odpadů ve spolupráci odpadových společností EKOKOM, ASEKOL, ELEKTROWIN a ECOBAT. Děti postupně prošly všechna stanoviště. Po zásluze byly odměněny drobnými dárky a pochvalou, že jsou vychované a hlavně znalé třídění.

V dalším týdnu se třídy 2. stupně střídaly u promítání originálně a umělecky pojatých ekologických krátkých filmů. Nebylo lehké o nich psát, mluvit o významu, diskutovat a přiznat si, že přispíváme velmi málo k ozdravění planety.

Nečekaným koncem se stalo promítání pro děti, veřejnost a učitele venku, v našem přírodním kině. Končilo se pohádkou a opékáním špekáčků.  

tonda-obal.jpg

Základní škola Tadeáše Haenkeho

 oznamuje všem rodičům budoucích prvňáčků, že

zápis do 1. tříd

s Jeníčkem a Mařenkou

proběhne

26. 4. 2018 od 14 do 16 hodin.

Rodný list dítěte a OP rodiče s sebou

Těšíme se na budoucí školáky.

 

Recitační soutěž

Školní kolo

Již tradičně soutěž zahájila 1. třída, která si okusila vystupovat před diváky. Žáci prvního a druhého stupně dostali jednoduchý úkol – naučit se báseň, a co nejlépe a s procítěním ji přednést před spolužáky, diváky a porotou. Ta přijela z Rumburku a České Kamenice. Po splnění tohoto úkolu pak mohli doufat v dobré umístění. Z třiceti zúčastněných žáků se mohlo umístit pouze 12 – tři v kategorii 2. a 3. třídy, 4. a 5. třídy, 6. a 7. třídy a další tři v kategorii 8. a 9. třídy.

Každý, kdo byl přítomen, by mohl potvrdit, že dopoledne bylo vydařené, a soutěž ohodnotit jako úžasnou pestrou směs básní, jak veselých a vtipných, tak i smutnějších a vážných. Ocenění by si zasloužili určitě všichni, přesto se porota musela dohodnout na několika jménech a tady jsou celkové výsledky:

Kategorie:   

2.- 3. ročník -  1. Vít Papoušek, 2. Martina Gallertová, 3. Tadeáš Koudelka

4.- 5. ročník - 1. Liliana Sivíková, 2. Pavel Doležal, 3. Veronika Štěpánková

6.- 7. ročník - 1. Lukáš Brzák, 2. Anna Brzáková, 3. Dominik Šindelář

8.- 9. ročník - 1. Zuzana Hloušková, 2. Jana Hlaváčková, 3. Luděk Kallai

 

Městské kolo recitační soutěže „Dětská scéna“ v České Kamenici

Žáci, kteří postoupili ze školního kola recitační soutěže, se spolu s pedagogickým doprovodem vydali ve středu 28. února 2018 do České Kamenice, aby se zúčastnili kola městského.  Své dovednosti a osobité projevy si zde porovnávali žáci z Chřibské, Markvartic, Dolních Habartic, Benešova nad Ploučnicí a České Kamenice.

Prostředí bylo přátelské, nervozita však byla patrná. Konkurence byla vysoká, protože většina dětí byla dobře připravena. Úspěch nakonec zaznamenali tři naši žáci. Na skvělém, byť nepostupovém, třetím místě se umístili ve svých kategoriích Vítek Papoušek (III. třída) a Zuzka Hloušková (VIII. třída). Z výtečného prvního místa se do oblastního kola probojovala Jana Hlaváčková (VIII. třída).

Ne všichni si mohli domů odvézt diplomy, přesto nabrali nové zkušenosti, které mohou využít v dalších ročnících. (ES)

Oblastní kolo

Na oblastní kolo se vydala recitovat Jana Hlaváčková. Měla výborný výběr básní, přednes měl výraz. Ostatní přednášející měli za soupeře vskutku silného recitátora. Podporu jí dělali spolužáci, kteří se umisťovali v předešlých kolech na předních místech.

Jano, děkuji.

Martina Kolářová

vítězové.JPG

 

 

                                                                                                                         Exkurze do muzea v Ústí nad Labem

V rámci předmětu přírodopis naši žáci navštívili expozici Minerály Českého Středohoří a Milování v přírodě v muzeu Ústí nad Labem. Prohlídka o nerostech byla velmi dobře strukturovaná a představila horniny a nerosty Ústecka. Oblast je proslulá hlavně díky velkému počtu nalezišť dutinových minerálů. Výstava prezentuje unikátní kolekci minerálů nalezených v Českém středohoří. Jde o výběr nejkrásnějších a nejcennějších vzorků z muzejních i soukromých sbírek.

V expozici Průvodce intimním životem zvířat žáky nejvíce zaujaly interaktivní panely. Žáci se zabavili i v oddělení pro menší děti.

Výstava „Milování v přírodě“ podává ucelený přehled o způsobech rozmnožování zvířat. Seznámili jsme se s výhodami a nevýhodami jednotlivých rozmnožovacích strategií i s důvody, které vedly k jejich vzniku. Nebyla to jen informační nuda, výstava je pojata zábavnou formou. Zaujala nás řada hravých prvků, které nás pobavily, ale zároveň i poučily.

Žáci deváté třídy plnili zadané úkoly a menší děti se seznamovaly také se základními pravidly chování v muzeu.

Ještě před odjezdem jsme si stihli prohlédnout známý kostel se šikmou věží obchodní centrum Forum a zvládli jsme také výjezd lanovkou k výletnímu zámečku Větruše. (MK)

Mineraly-clear.jpg

 

 

 

Výchovný koncert souboru Jumping Drums

Ve středu dne 7. února 2018 se žáci čtvrté, páté, šesté a speciální třídy vypravili autobusem do Rumburku, aby se zúčastnili výchovně-vzdělávacího koncertu souboru Jumping Drums. Jak již název napovídá, ve středu zájmu byly bicí nástroje.

Vystoupení bylo uvedeno jako interaktivní a toto slovo nebylo použito náhodou. Lídr skupiny Ivo Batoušek svým humorným a poutavým vyprávěním zaujal všechny posluchače a poučil je o historii bicích nástrojů. Rytmy skladeb kapely rozpohybovaly nejen žáky, ale i paní učitelky a asistentky. Někteří žáci byli dokonce pozváni na pódium, aby si hru na bicí nástroj vyzkoušeli.

Z rozzářených tváří dětí i dospělých a z obdivných komentářů k umění členů souboru bylo možné vyčíst, že akce byla velice úspěšná a přínosná. (ES)

Jumping_drums.jpg

Poslechněte si příběh Tadeáše HAENKEHO.

https://vltava.rozhlas.cz/pribeh-tadease-haenkeho-nejuznavanejsiho-ceskeho-prirodovedce-a-lekare-v-bolivii-6529446

images.jpg

Vánoční setkávání

V areálu školy se závěrem roku pořádalo Vánoční setkávání. Dveře školy se otevřely v dopoledních hodinách ve středu 20. prosince. Příprava byla sice náročná, ale stála za to. Žáci se spolu s učiteli podíleli na přípravě. Výrobky, které vyrobili v hodinách výtvarné výchovy, pracovních činností nebo ve dnech tvořivých činností, vystavili po celé škole. Některé děti v tento den změnily svá povolání a stali se z nich průvodci vánoční atmosférou. Návštěvníci trhů tak měli možnost si prohlédnout i zakoupit svícny, ozdoby, obrázky s vánočními motivy a mnoho dalších dekorativních předmětů, odlít si svíčku, ochutnat cukroví i slané dobroty. Vše bylo krásně a slavnostně nazdobené. Rodiče se také mohli občerstvit teplým nápojem a něčím dobrým k zakousnutí. Atmosféru blížících se Vánoc nám připomínala vánoční výzdoba školy. Setkávání se povedlo a nikdo z návštěvníků určitě neodcházel zklamán.(MK)

anděl.jpg

 

Dne 20. 12. 2017

zveme všechny na

"Vánoční setkávání"

od 10 hodin do 15:30 hodin

strom.png

 

Vzdělávací program Brazílie – vášnivé srdce Jižní Ameriky

Ve středu 15. listopadu 2017 se žáci čtvrté, páté, šesté a speciální třídy zúčastnili vzdělávacího programu Brazílie – vášnivé srdce Jižní Ameriky, který byl připraven projektem Planeta Země 3000. Promítání proběhlo v Centru Panorama ve Varnsdorfu.

Při cestě do tohoto města jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna se vydala školním autobusem, druhá tradičněji hromadou dopravou. Oběma však zbyl čas na kratší procházku po tomto městě, ukázali jsme si některé významné budovy a dozvěděli se několik místních zajímavostí.

Samotný vzdělávací program o Brazílii nás zavedl do světa kontrastů této zajímavé země. Ohromila nás velkolepost města Rio de Janeiro spolu s unikátní sochou Krista Spasitele. Zavedeni jsme však byli i do zdejších chudinských čtvrtí – favel. Vydali jsme se do amazonského pralesa po stopách zvířat – anakondy velké či lenochoda tříprstého. Řeka Xingú nás dovedla až k indiánskému kmenu, jehož život je tolik odlišný od toho našeho.

Každému sice utkvěly v paměti jiné zajímavosti o této výjimečné zemi, společně jsme se však shodli na tom, že byl pro nás program velmi přínosný, a proto vážně zvažujeme účast na dalším programu projektu Planeta Země 3000, tentokrát o Myanmaru. (ES)

brazilie.jpg

Exkurze do Škodovky

V pondělí 6. listopadu 2017 vyrazily 9. ročník a část 2. stupně autobusem na exkurzi do Škody v Mladé Boleslavi. Cesta s panem řidičem byla klidná a v pohodě jsme dorazili k muzeu Škodovky. Zde si nás převzala paní průvodkyně. Obdrželi jsme hlasové zařízení, abychom slyšeli i v hlučném prostředí. Nejdříve jsme šli do muzea, kde jsme byli seznámeni s historií a mohli si prohlédnout auta, která Škoda vyráběla dříve, i která vyrábí dnes. Pak jsme všichni dostali reflexní vesty. Poté jsme se přemístili do přímého výrobního provozu, kde jsme byli ohromeni rozlohou tohoto závodu. Je to takové „město ve městě“. Navštívili jsme lisovnu a svařovnu se svařovacími roboty. Bylo zajímavé vidět průběh „narození auta“. Žáci měli mimořádnou příležitost se seznámit s provozem jedné z nejmodernějších továren v České republice a vidět v praxi aplikaci těch nejmodernějších průmyslových technologií. (MK)

Skoda-Auto-2015-09.jpg

 

 

Naše děti hledají staré jabloně

Ve středu 27. září 2017 nás spolek Venkovský prostor pozval do německého Seifhennersdorfu do místní Oberschule, kde se naše děti měly možnost setkat s podobně starými německými dětmi. Zaměřením spolku je za pomoci dětí vyhledávat staré odrůdy jabloní v jejich okolí.

První část společného dne bylo povídání a vnitřní aktivity na téma starých ovocných odrůd. Druhá část dne proběhla venku přímo v ukázkovém sadu, kde by se děti dozvěděly,  odkud a jak plody sbírat, aby byl vzorek vhodný k určení. Děti poté dostaly sáčky s cedulkami, do kterých budou sbírat ovoce, které ve svém volném čase najdou v okolí u cest, v zahradách apod. Ovoce donesou zpátky do své školy, odkud je po dohodě vyzvedne pracovník spolku. V říjnu, 22.10. se v Ostritz koná Den ovoce pro veřejnost, na kterém budou přítomni odborníci – pomologové, a ti donesené druhy určí. Výsledek, co zajímavého naše děti našly, nám dají vědět.

Česko- německé skupinky spolu měly za úkol v ukázkovém sadu si vybrat jednu starou odrůdu, zjistit o ní co nejvíce informací, představit jí kamarádům, vyhodnotit nejchutnější jablko. To hlavní co si děti ale odnesli domů, nepostřehly ani sami. (MK)

IMG_20170922_085712.jpg

 

 

IMG_20170919_082215.jpg

 Tento týden se koná výstava a zároveň soutěž Jablko roku.

Noste nám do školy vždy od jedné odrůdy 2 jablka.

Vyhlášení proběhne v pátek.

IMG_20170919_082221.jpg

 

Veškeré důležité informace o přijímacím řízení na SŠ naleznete v sekci

Výchovný poradce

 

 

Roční účetní uzávěrka za organizaci

k 31. 12. 2016 je k nahlédnutí v

kanceláři školy.

 

 

 

Nové číslo časopisu Chřibský žáček 

 

ŽÁČEK16.jpg

 

ODKAZ KE STAŽENÍ:

https://drive.google.com/open?id=0BylxG5mZzKx_OE9UV0pJQTV1NG8

 

 

 

 

Klavírní koncert Zory Křičkové

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 se dostalo našim žákům nevšedního kulturního zážitku. Na svůj tradiční koncert k nám zavítala vynikající klavíristka Zora Křičková.

Roční účetní uzávěrka za organizaci k 31. 12. 2016 je k nahlédnutí v kanceláři školy.

Pro žáky z 1. až 4. třídy si připravila pořad Putování paní Hudby. Drobné skladby od proslulých skladatelů (Schumann, Čajkovskij…) spojila průvodním slovem v působivé pásmo, které malé posluchače strhlo a nadchlo. Starším žákům paní profesorka předvedla výběr z klavírních skladeb geniálního skladatele W. A. Mozarta. Zazněly takové klenoty klavírní hudby jako Turecký pochod. K tomu opět vynikající průvodní slovo.

V závěru produkce paní Křičková pochválila posluchače za pozornost. Skutečně naše děti svým chováním a vnímavostí udělaly radost paní klavíristce, ale i nám učitelům. Radost by měli určitě i rodiče

 

 

 

 

Ekolfilm Krásná Lípa

 

Nultý ročník, věnovaný v mnoha souvislostech vodě a příčinám jejího úbytku v krajině, byl tak zvaně „na zkoušku. Soudě dle množství a kvality předaných výtvarných prací z partnerských škol (a těch nejlepších bylo přes padesát) lze usoudit, že z obecné apatie k celospolečenským tématům obavy mít nemusíme.


Festival byl zahájen dříve, již v úterý ráno po velikonočním pondělku. Všem ve Šluknovském výběžku dobrovolně přihlásivším se partnerským školám se tzv. otevřely brány k Ozvěnám. Prostřednictvím přístupových hesel a internetu si školy mohly jednoduše nasdílet filmy kompletního 42. ročníku festivalu a k tomu ještě další zajímavé bonusové snímky. I na naší škole se v tom týdnu vytvořil prostor nejenom pro promítání filmů, ale i besedování, výtvarnou tvorbu, vědomostní kvíz.

Výtvarné práce na téma „Voda a život“ a vědomostní „Vodní kvíz“ byly představeny a též vyhodnoceny od 14 hodin v Lípa Resortu. Na předání cen dorazila Anna Procházková ze 7. ročníku, která si přebírala cenu za obraz „ Klíč k životu ve vodě“. Dominikovi Šindelářovi z 6. Ročníku za dílo „Rybář´“ a třídě 7. za společné dílo „Čistíme vodu“ dorazí ceny do školy v Chřibské. (MK)

 

 

Liška Bystrouška

 

ss.jpg

V pátek 31. března 2017 zprostředkoval herec Josef René žákům naší školy krásný umělecký zážitek. Při  novém nastudování hry Liška Bystrouška ukázal žákům, jak lze zahrát s minimálním množstvím rekvizit romantický příběh. Člen divadla Jednoho herce z Hradce Králové naši školu navštívil poprvé. Dokázal diváky vtáhnout do děje a  předat kulturní zážitek a kus radosti. (MK)



IMG_5441.JPG

Vynášení zimy

 

Již tradičně se děti, paní učitelky a učitelé loučili se zimou.  Do průvodu, který byl vedený Mařenou (8. ročník vytvářel) se připojila i široká veřejnost, které rok od roku přibývá. U kašny na náměstí a u říčky Chřibská Kamenice jsme se krátkým programem, ve kterém nechyběly říkanky, písničky a hra na zobcové flétničky, lesní roh paní učitelky Vavrincové, foukací harmoniku pana asistenta Pallaga a akordeonu pana ředitele Hlouška, rozloučili s Moranou – symbolem zimy. A když jsme poslali Moranu po proudu říčky, za hory, za doly neuplavala... Slunce se na nás usmívalo z modré oblohy a když jsme se rozcházeli, bylo ve vzduchu cítit jaro… (MK)

                                                                       

                                 

 

Zápis do 1. třídy se uskuteční

19. 4. 2017.

 

Zápis do mateřské školy  v Chřibské se uskuteční

10. 5. 2017

 

Zápis do mateřské školy v Kytlicích se uskuteční

11. 5. 2017

 

Naše škola v novinách:

http://www.5plus2.cz/?e=EA-USTINL&d=03.03.2017#strana=1

článek v novinách.png

Recitační soutěž

V pátek 23. 2. 2017 se vrátila na podium společenského sálu v restauraci Radnice recitační soutěž.

Do poroty letos zasedli zástupci městského úřadu, za herecký spolek z Rumburku pan Winter a paní Herinková. Osobitý přednes mohl začít. Nejdříve přednášeli žáci z prvního stupně, později pak starší a zkušenější kamarádi. Potlesk zazněl z rok od roku početnějšího publika složeného z kamarádů a rodičů.

Vyhlášení výsledků se neslo v duchu velmi kulturním. Nechyběly knihy, diplomy, květiny.

Výsledková listina:

  1. Kategorie: 1. místo Vít Papoušek, 2. místo Pavel Doležal, 3. místo Liliana Siváková, Tereza Malá
  2. Kategorie: 1. místo Anička Brzáková, 2. místo Michal Papoušek, 3. místo Lukáš Brzák
  3. Kategorie: 1. místo Dominik Šindelář, 2. místo Šárka Hlaváčková, 3. místo Jana Hlaváčková, 3. místo Zuzana Hloušková
  4. Kategorie: 1 místo Sabina Vajdjaková, 2. místo Bára Šorčíková, 3. místo Michal Cicko

Oblastní kolo se pak uskutečnilo 3. března 2017 se v České Kamenici s následujícím umístěním našich žáků.

Výsledková listina:

  1. Kategorie: 2. místo Vít Papoušek
  2. Kategorie: 2. místo Michal Papoušek
  3. Kategorie: 1. místo Bára Šorčíková, 3. místo Sabina Vajdjaková

Tito žáci si zasoutěžili za daleko méně kulturních podmínek, než ve školním kole, které se konalo v našem krásném společenském sále restaurace Radnice. (MK)

 03.jpg

 

Výtvarná soutěž: Návrat divočiny do Českého Švýcarska už má své vítěze

Začátkem března byly vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže na téma: „Návrat divočiny do Českého Švýcarska“, kterou společně uspořádala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko v rámci stejnojmenného projektu, který podpořil Státní fond životního prostředí a MŽP České republiky.
Do soutěže přišlo 218 obrázků z 24 škol: z Děčína, Varnsdorfu, Krásné Lípy, Šluknova, Mikulášovic, ale i řady dalších mnohem vzdálenějších míst např. Litovle.
Děti z mateřských a základních škol tvořily nejrůznější díla, kde ztvárňovaly život zvířat u vody, v lesích nebo na skalách Českého Švýcarska. Děti tak během výtvarného tvoření objevovaly vzácné a ohrožené druhů živočichů, kteří se díky zlepšování životních podmínek v tomto území, ale i díky snaze ochránců přírody začínají v Českém Švýcarsku vyskytovat v hojnějším počtu než dříve. Na obrázcích se nejčastěji objevují lososi, sokoli, čápi černí, datel, ale i rysi a vlci, nechybí ani plch nebo mloci. Do soutěže došla řada originálních děl, na kterých pracovaly i celé kolektivy, např. říčka Kamenice s plujícími lososy, leporelo o zvířatech Českého Švýcarska nebo interaktivní kniha s názvem: Vracíme se domů. Odborná komise neměla lehkou práci při výběru těch nejlepších, protože všechna díla byla velmi zdařilá. Přehled oceněných lze najít na webu www.ceskesvycarsko.cz.
Výstava z vítězných prací bude k vidění během března a dubna v Domě Českého Švýcarska v otevírací době informačního střediska. Hlavní cenou v soutěži byly volné vstupenky pro kolektivy i jednotlivce do expozice: České Švýcarsko - Život, tajemství, inspirace, ale také výchovně – vzdělávací materiály z Českého Švýcarska a výtvarné pomůcky.
Cílem soutěže, ale i dalších aktivit projektu je seznámit děti i dospělou veřejnost se zajímavými a přitom vzácnými druhy živočichů národního parku České Švýcarsko. Kromě soutěže k tomu mají přispět i další aktivity projektu: přednášky, odborné exkurze, dřevosochařské sympozium v Krásné Lípě v areálu Správy NP ČŠ, nebo odborná konference v závěru projektu na téma vývoj přirozeného lesa.
                                       (Ing. Jarmila Judová - koordinátorka vzdělávání České Švýcarsko, o.p.s.)

 

Za naší školu budou vystavena výtvarná díla od Petra Pačínka, který se umístil na 1. místě kategorii nejstarších tvůrců a žákyň Marcely Myšíkové, Aničky Procházkové, Elišky Jechové.

výtvarná soutěž - výstava.jpg

 

Dne 24. 2. 2017 od 9:00 hodin se koná školní kolo recitační soutěže ve společenském sále v restauraci Radnice.

Jsou vítáni rodiče i kolemjdoucí.

 

Šachový turnaj

Pod patronací města Chlumec a starosty ing. Romana Zettlitzer se v pěkných prostorách uskutečnilo krajské kolo přeboru škol v šachu.

Na startu se představilo 36 školních týmů ve třech kategoriích. Týmy se, jak řekl ředitel turnaje Pavel Chrz, probily dvakrát; Jednou z okresních kol a jednou přes sněhovou vánici.

Prostorný sál domu kultury, pestrý bufet, on-line 8 šachovnic s promítáním v sále, poháry, losované ceny pro mládež a doprovod  a objednaný bus z nádraží i zpět čekalo na účastníky od pořádajícího ŠK Spartaku Ústí n.L. ve spolupráci s ŠO Chlumec.

První dva potupují na "republiku" (Zlín 20. - 21.6.). V kateg. 1. stupně ZŠ Povrly před ZŠ Tallicha Most. V kat. 2.stupně Buzulucká Teplice před Gymnáziem Louny a v kat. 3. stupně Gymnázium Teplice před Podkrušnohorským gymnáziem Most.

Už po ročním docházení do kroužku šachu vedené panem asistentem Pallagem se žáci dostali na krajské kolo šachu v Teplicích. Naši mladí šachisté zažili atmosféru velkého klání. Družstvo se skládalo z Báry Šorčíkové, Michala Papouška, Patrika Titěry a Luďka Kallae. Na umístění nedosáhli, ale bojovali statečně.

šachy.jpg

 

  • Dne 1. 2 . 2017 proběhne instruktážní seminář na téma

  • PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA SŠ 2016/2017

  • UČEBNA Z-D OD 15:00

  • Termíny pro odevzdání přihlášek na SŠ ve školním roce 2016/2017:

    A) OBORY S TALENTOVOU ZKOUŠKOU: 30. 11. 2016

    B) BĚŽNÉ OBORY: 1. 3. 2017

  • VÍCE INFORMACÍ V SEKCI "VÝCHOVNÝ PORADCE"
  • MŠMT upozorňuje na změnu termínu zápisu k povinné školní docházce pro školní rok 2017/2018. Zápisy se budou na všech základních školách konat v období od 1. dubna 2017 do 30. dubna 2017. Nový termín zápisů byl zaveden poslední novelou školského zákona.
  • jídelníček ZŠ.xls

Zápis na naší škole bude upřesněn během několika týdnů.

 

  • Dále se zavádí zápis k povinnému předškolnímu vzdělávání, který bude mateřskou školou vypisován ve stanoveném časovém období (prvních 14 dní v květnu).

 

 Upozornění!!!!!!

Od pondělí 16. 1. 2017 do pátku 20. 1. 2017

školní jídelna nevaří z důvodu nemoci kuchařek.

 

Nabídka školy:

Je možnost zápůjčky (zdarma) běžeckých i sjezdových lyží na víkend.

 

Exkurze do planetária a botanické zahrady v Teplicích

V úterý 10. ledna navštívili žáci sedmé třídy, planetárium v Teplicích. Hvězdárna a planetárium Teplice nabídla vhodné doplnění a rozšíření učiva žáků. Témata pořadů odpovídají látce probírané v hodinách prvouky, přírodovědy, přírodopisu, zeměpisu a fyziky. My jsme absolvovali téměř dvouhodinovou přednášku v tamějším astrosále, kde si žáci mohli oprášit své znalosti o vesmíru a sluneční soustavě, toulat se noční oblohou v doprovodu zkušeného průvodce a dozvědět se spoustu pro ně nových informací.

Přednáška obsahovala tato témata:

  Sluneční soustava – pásmo seznamující žáky s tělesy sluneční soustavy, ale i se vzdáleným i blízkým hvězdným vesmírem

  Pohyby Země – pásmo seznamující žáky nejen se základními pohyby naší planety, ale také s oběhem celé sluneční soustavy kolem jádra Galaxie, či s precesí zemské osy, součástí pořadu je také problematika času

  Příroda Země – pásmo slučující pořady Sluneční soustava a Pohyby Země a doplňující je o vznik naší planety a jejím vývojem během různých geologických dob

  Toulky sluneční soustavou – pásmo zaměřující se čistě na sluneční soustavu

Dalším bodem byla návštěva nedaleké botanické zahrady. Nejzajímavějším byl především tropický skleník, ve kterém jsme se ocitli všemi smysly v různých exotických areálech celého světa. Akvária, miniskleníky s orchidejemi, studený skleník, terária. Celá exkurze včetně počasí byla velmi zdařilá. (MK)

http://www.botanickateplice.cz/

http://www.hapteplice.cz/

20170110_111425.jpg

Mikuláš s čertem, trochu vážně, více žertem!

Ve čtvrtek 5. prosince navštívili žáky naší školy čerti (Matěj Procházka, Michal Cicko, Radim Král, pan školník) čertice (Karolína Musilová), andělé (Linda Ferencová, Sabina Vajdjaková) a Mikuláš (hospodář pan Němeček). Všechny doprovázela „Napravená duše“ s harmonikou (pan ředitel Hloušek).

V knize hříchů bylo již zapsáno mnoho jmen a bylo potřeba s tím něco udělat. Někteří žáci neměli čisté svědomí a tak se v jejich očích objevily jisté obavy. Takže pro jistotu zazpívali Mikuláši, andělovi a čertům krásné písničky a přislíbili, že se polepší. Ušetřeni však nebyli ani dospělí. Někteří učitelé byli málem uneseni do samotného pekla. Protože se nevešli do malého pytle, zůstali všichni nakonec s námi. Všichni jsme si užili trochu napětí, ale ještě více zábavy. Ztráty žádné, slzy jen od smíchu.  Na závěr si žáci odnesli domů sladkou nadílku v podobě červeného jablka. (MK)

 IMG_5129.JPG

Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na Vánoční setkávání

dne 19. 12. 2016 od 10:00 hodin.

Prožijete školu ve vánoční atmosféře, uvidíte své děti při práci, můžete tvořit společné s námi.

 

important-button-icon-md.png

 Vážení rodiče,

třídní schůzky proběhnou

dne 22. 11. 2016 od 15:30 

(pokud třídní učitel nestanovil jinou dobu)

 

 

Výlov rybníka Chmelař

Ve středu 2. 11. 2016, vybaveni kbelíky, svačinami a teplým oblečením, jsme se vydali v hojném počtu na výlov rybníka Chmelař do Úštěku. Vzali jsme si s sebou chladné, ale přesto slunečné počasí. Ti nejmladší, plni očekávání, nasedli do vlaku a ti starší, už zkušenější, dojeli na místo autobusem.

Poté, co žáci byli poučeni o bezpečnosti této školní akce, jsme měli možnost vidět, jak takový výlov probíhá. Rybáři přendávali kapry ze sítí do připravených kádí, odkud dále putovali do stánku k okamžitému prodeji. Mezitím měli žáci možnost, ve výpusti si vylovit menší ryby a to holýma rukama. Odhodlali se jen ti odvážnější. Zážitek to pro ně byl ovšem nezapomenutelný.

Během dopoledne proběhla akce „občerstvení“, do které byli zapojeni někteří žáci z vyšších ročníků. Ti měli za úkol připravit a uskutečnit prodej teplých párků a čaje s citrónem, které pro nás zajistili pan ředitel a pan školník. Díky tomuto úkolu žáci zjistili, že nejen matematika (svižné a přesné počty), ale i ostatní předměty (………) jsou velmi důležité :-).

Spokojení, plní dojmů jsme celý den zhodnotili a shodli se, že na příští výlov rybníka se moc těšíme.

 

Za geologií do muzea v České Lípě

Úvod do geologie tentokrát neprobíhal v prostorách naší školy, ale v muzeu v České Lípě. Zapálený přírodovědec, pracovník z oddělení geologie nejprve prověřoval naše znalosti o vzniku nerostů a hornin. Na příkladech z okolí Českolipska nám vysvětlil vznik a vývoj neživé přírody. Po kratší přednášce jsme se pustili do třídění hornin dle přiloženého klíče. Většina uspěla, jen znělec a další šedivý „kámen“ (trachyt) jsme někteří prohodili. Ve volné chvilce jsme si mohli prohlédnout pod mikroskopem i barevné krystalky nerostů.

Další zastavení proběhlo v prostorách sbírek hornin a nerostů regionu. Zjistili jsme, že vystavené exponáty z Českolipska se dají nalézt i v okolí Chřibské. Zkoumali jsme učební pomůcky našich dědů, prohlíželi jsme i malá zrnka zlata. Hned jsme se samozřejmě ptali na místní ložiska, ale příští cesta povede asi na Aljašku.

Další cesta vedla ke sbírkovým skříním s krystaly granátů, ametystů, pyrytů a dalších položek dovezených ze světa a darovaných místními sběrateli. Zde jsme se trochu zapotili, protože tady nás čekalo vyplnění pracovních listů odkazujících na expozici. Na závěr jsme společně vyhodnotili odpovědi.

Lákavých sbírek v muzeu je daleko více, ale to by vydalo nejméně na další půlden. (MK)

 http://www.muzeumcl.cz/

muzeum.jpg

 

 

Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na Vánoční setkávání

dne 20. 12. 2016 od 10:00 hodin.

Prožijete školu ve vánoční atmosféře, uvidíte své děti při práci, můžete tvořit společné s námi.

 

Život rytířů za vlády Lucemburků

Dopoledne 26. září 2016 nás navštívila skupina historického šermu Pernštejni se svým představením Život rytířů za vlády Lucemburků. Šermíři nám přehráli nejen scénky, kterými s humorem přiblížili život tehdejších panovníků i rytířů, ale někteří z žáků také dostali možnost vyzkoušet si brnění a výzbroj a stát se tak na chvíli rytířem.  Nakonec přišla i napínavá ukázka šermu. (MK)

IMG_4419.JPG

Práce IV. ročníku a pod dohledem paní učitelky Vavrincové

Kroužky pro školní rok 2016/2017

Kroužek hry na zobcovou flétnu -  Mgr. Olga Vinšová

Kroužek sportovních her - Mgr. Olga Vinšová

Turisticko – přírodovědný kroužek - Mgr. Martina Kolářová

Florbal -  p. Václav Šorčík

Žurnalistika -  Mgr. Daniel Hadámek

Tanec a pohyb s hudbou - Mgr.,Bc. Lucie Knoblochová

 Kroužek německého jazyka - pí. Lenka Wunderová

Kroužek ručních dovedností -  Mgr. Eva Vavrincová

Kroužek šachu -  Ing. Demeter Pallag

Poznámky:

1) Kroužek lezení na umělé stěně nejspíše až od ledna – zranění vedoucího.

2) Dva nové kroužky psány modře.

 

Soutěž „Za humny je národní park“

Ekoden pro základní školy probíhal v rámci projektu „České Švýcarsko přátelské školám“, který podpořil SFŽP ČR a MŽP. Soutěže se mohly účastnit z každé základní školy čtyři tříčlenné týmy složené z dětí ze 4. a 5. tříd. Celkem tedy 12 dětí z každé školy. Soutěž se konala v pátek 23. 9. 2016 v areálu přírodní zahrady u Správy národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě.

Jednotlivé týmy na připravené stezce odpovídaly na otázky týkající se fauny, flory a míst v Národním parku České Švýcarsko. Jedním z úkolů byla i práce s mapou a orientace v ní.

Pro účastníky byl připravený i doprovodný program: botanické praktikum, badatelské aktivity s týmem ekopedagogů ze střediska SEVER Litoměřice, setkání s živým netopýrem, seznámení s životem ryb a další aktivity.

Na závěr ekodne proběhlo vyhlášení a ocenění soutěžících. Naše škola vyhrála bramborové čtvrté místo ve složení: Nusková, Kunc, Broučil. Děti byly zklamány, protože se opravdu na soutěž připravovaly velmi svědomitě. (MK)

161.jpg

Tradiční výstava poučila i pobavila

Každým rokem 7. ročník zamíří na zemědělskou výstavu. Letos nejdříve žáci zjišťovali, jak se městskou dopravou dostanou na Libverdu. Orientace v jízdním řádu byl oříšek i pro nezdatnější a tak musely děti zapojit i komunikační schopnosti a doptat se náhodných chodců.  

Na výstavu v pátečním dopoledni mířili především školáci. Spíše než stánky zajímala děti vystavená zvířata: kozy, krávy, králíci a koně. Dospělí naopak zamířili ke stánkům, kde si mohli koupit třeba med, mošt, ochutnat klobásu či si domů odnést různé sazenice. I naše děti neodolaly kaktusům a cibulovinám. Připraveny byly kolotoče, proběhly ukázky agility, ukázky květinových přízdob a svatebních šatů, nechybělo ani houbařské poradenství či různá zahradnická technika.

V areálu střední zemědělské školy a v botanické zahradě žáci plnili úkoly týkající se odrůd rostlin, plemen živočichů, chovu včel. Někteří se doptávali na nabízené obory na zemědělské škole. Kluci nahlíželi do traktorů a nestačili se divit, jak jsou moderně vybavené.

Příští rok pojedeme na jinou výstavu. Ta letošní byla méně zajímavá než v letech minulých. (MK)

 IMG_4174.JPG

Slavnostní zahájení školního rokuproběhne již 1. září 2016 od 8:00 

clipcindychair3.gifŽáci, nezapomeňte si prosím přezuvky !!! :-)

 

Seznam sešitů pro budoucí 7. třídu

544   8x

565  2x

560  4x

444  7x

440  2x

424  4x

460  2x

664  1x

pevný obal na žákovskou knížku

Výtvarná výchova

čtvrtka A4  20x

čtvrtka A3 20x

lepidlo tyčinkové  2x

centropen černý 1x

tužka 1,2,3,

bílá pastelka

velmi slabý štětec  1x

guma  1x

 

Dne 27. 6. 2016 od 16:00 proběhne pravidelná schůze Školské rady ZŠ a MŠ Tadeáše Haenkeho

Schůze proběhne v budově Městského úřadu Chřibská 

 
Matematický klokánek
Žáci naší školy zúčastnili matematické soutěže KLOKÁNEK, kterou absolvovalo v celém okrese Děčín 560 řešitelů. Z tohoto počtu dětí obsadil opět Michal Papoušek, žák IV.třídy  1. místo a v celorepublikovém srovnání byl na 4. pozici z celkového počtu řešitelů 105 668 dětí. Blahopřejeme. (EV)     
Výtvarná soutěž

Dne 11. 6. 2016 proběhlo na zámku ve Šluknově slavnostní vyhodnocení výtvarné soutěže na téma „Mé toulky přírodou“.I:kategorii obsadili naši žáci první třídy -1. Radek Hruboš, 2. Kristýna Burdová 3. Alžěta Melicharová.  V II. kategorii získala 3. místo naše žákyně čtvrté třídy Veronika Hladíková. III. katgorii obsadili naši žáci sedmé třídy – 1. Magdalena Doležalová, 2. Karolína Kotiánová a 3. Samuel Škop.

 

IMG_2800.JPG

IMG_2807.JPG

Setkání s tradicí

Ve dnech 17. - 19. června 2016 se ve Šluknovském výběžku již poosmé uskutečnil Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá od roku 2000 folklorní soubor LUŽIČAN z Krásné Lípy spolu s městem Krásná Lípa. V letošním roce byla tato akce zařazena mezi 26 nejvýznamnějších akcí Ústeckého kraje tzv. „Rodinné stříbro Ústeckého kraje‘‘.

V pátek dopoledne zavítal v rámci festivalu lotyšský soubor Kneveliši k nám do školy. Ještě před vystoupením si děti zjišťovaly informace o Lotyšsku. Na začátek vystoupení si s panem ředitelem základní údaje zopakovaly. Taky zjistily, že znalost anglického jazyka se hodí i v Chřibské. Viděly své vrstevníky, jak prezentují svou zemi hudbou a tancem. Při poznávání jiné země zapojily i další smysly, třeba ty chuťové. Výborný lotyšský sýr, chleba, med vyzkoušeli snad všichni.(MK)

066e3407207b10bb26636cf0a6f11475.jpg

Naučný pořad The Beatles II.

Zná někdo skupinu Beatles?" První otázka, kterou položil pan Kubica dětem minulý rok. Ruku zvedlo několik žáků. "Tak já vám povím něco o jejich začátcích.", začal své vystoupení loni pan Kubica. Letos na vyprávění navázal a tak mohl mluvit o nejlepším období skupiny. Pan Daniel Kubica – zpěvák – pojal koncert velice hezkým, interaktivním způsobem.  Zazpíval několik jejich známých písní a vtahoval žáky nenásilnou formou do celého dění. Zaujal je natolik, že celou hodinu ukázněně poslouchali, za což byli pak následně pochváleni hlavním aktérem celého koncertu. Poté se s námi rozloučil a pozval nás na III. řadu tohoto koncertu.
Proto na základě rozhodnutí vedení školy se třetí část bude konat možná již začátkem nového školního roku. (MK)

200513-top_foto1-9vt3o.jpg

Nové číslo časopisu Chřibský žáček 

Maska 15.jpg

Klikněte na úvodní stranu pro zobrazení...

Den dětí

Letos jsme Den dětí slavili s letadly. Děti mohly shlédnout modely letadel nejrůznějšího typu a stáří. Navštívil nás také náš bývalý školník pan Bláha, modeláři z Chřibské a okolí. Dům dětí a mládeže z Varnsdorfu se připojil s hrami založenými na létání. Na závěr dne pan ředitel Hloušek přiletěl z oblohy na svém padáku. Děti si doběhly i na bonbóny padající z nebe. Ve stánku si pak mnozí z nás obarvili pusy na červeno malinovkou. Rozložili jsme si i deky, vzhlíželi k mrakům a připomněli si průkopníka létání Louise Blériota. (MK)

 66.jpg

 

 

Výprava za historií

Ve středu 18. 5. 2016 se žáci 8. a 9. ročníku a dva žáci 6. ročníku vypravili za poznáním historie Děčínského zámku. Než se nás ujala sympatická průvodkyně, upoutal žáky

na nádvoří zámku samec páva korunkatého, který se hned stal fotografovaným objektem. Prohlídka probíhala v poklidném tempu, žáci se dozvěděli o původním dřevěném hradišti z 10. století a dalších vývojových přestavbách.  Seznámili jsme se s každodenním životem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, jenž měl zámek ve vlastnictví 304 let. Vyslechli jsme Děčínský valčík, který Fryderyk Chopin věnoval komtese Josefíně Thunové. Také jsme zjistili, kolik armád zámek devastovalo, než ho získalo město Děčín a pustilo se do postupné rekonstrukce. Po prohlídce jsme nabrali síly v zámecké zahradě a vydali jsme se na druhý břeh Labe na nádraží, odkud jsme spokojeně usazeni ve vlaku cestovali domů.

v13928_decin_zamek.jpg

 
PROVOZ MŠ 
V DOBĚ LETNÍCH PRÁZDNIN
 
Vážení zákonní zástupci dětí MŠ,
na základě zpracování Vámi vyplněných dotazníků ohledně provozu MŠ v době letních prázdnin (červenec a srpen 2016), dále po dohodě se zřizovatelem školy a rozpisu čerpání dnů dovolených zaměstnanci školy rozhodl ředitel školy o letním prázdninovém provozu MŠ takto:
 
Provoz MŠ v období od 1.7.2016 do 31.8. 2016 
bude zajištěn nepřetržitě
 a to následovně:
 
1.7.2016 - 31.7.2016  
MŠ ve Chřibské otevřena denně od 7:00 do 13:00 hodin. Provoz MŠ v Kytlici přerušen.
 
1.8.2016 - 31.8.2016
MŠ v Kytlici otevřena denně od 7:00 do 14:00 hodin.
Provoz v MŠ ve Chřibské přerušen.
 
Vaše dítě může po předchozím písemném přihlášení navštěvovat naši MŠ v průběhu celých letních prázdnin. Bližší informace a formuláře k přihlášení u ředitele školy, vedoucí učitelky a učitelů MŠ.

 

 

 

 

Jak válčili husité

V tomto školním roce jsme opět, po předchozích dobrých zkušenostech, objednali pro naše žáky představení agentury Pernštejni. Děti tak shlédly představení Jak válčili husité. Starší žáci nejprve aktivně pomohli připravit náležitou historickou kulisu a sestavit vůz, který byl součástí tzv. vozové hradby. Členové skupiny historického šermu potom předvedli způsob boje v době husitství. V závěru si žáci mohli zkusit obranu vozu, potěžkat zbraně i vyzkoušet zbroj a přilby. Představení bylo velice poučné, přiblížilo žákům slavné období našich dějin. Ohlas na vystoupení Pernštejnů byl mezi dětmi i tentokrát veliký. (MK)

 

Patenty a vynálezy přírody 

V úterý 26. 4. 2016 se žáci VII. ročníku a druhého stupně speciální třídy vydali na hodinu přírodopisu do ZOO Děčín. Program probíhal v celém areálu zoologické zahrady. Přivedl děti k zamyšlení nad výbavou a dispozicemi jednotlivých zvířat a také nad jejich schopnostmi. Žáci vyplňovali pracovních listy, odhalovali tajemství možného vzniku jednotlivých předmětů či nástrojů, které člověk běžně používá a k jejichž výrobě zřejmě našel předlohu v přírodě. Část programu byla zaměřena na třídění zvířat podle jednotlivých znaků. Děti se proto ve skupinkách rozběhly po zoo samy načerpat informace. Program trval 2 hodiny. (MK)

zoo-decin.jpg

 

Zápis do mateřské školy

Zápis do mateřské školy proběhne formou dne otevřených dveří dne

27. dubna 2016 od 12:00 hodin do 16:00 hodin

 ve Chřibské

a

28. dubna 2016 ve stejném čase

v Kytlici.

 

Jste srdečně zváni!

 

 

Velikonoční těšení v mateřině

            17. březen byl ve chřibské mateřině dnem ve znamení velikonočního tvoření. Sešly se nejen šikovné děti, ale i neméně zručné maminky. Ty vnesly do tvorby malých dětí nové nápady a předvedly jim, co všechno se dá vyrobit. Ve třídě kamarádů "Skřítků" se tvořilo na několika stanovištích. Šikovnější děti se pustily do barvení vajíček, méně šikovné pak vybarvovaly sádrové odlitky motýlů, květin, berušek nebo třeba zdobily velikonoční přání. Ta jistě udělají radost rodičům či babičkám, dědům nebo tetičkám...                        (jk)

            

 

 

 

Beseda s Policií ČR

Ve čtvrtek 10. března se v kytlické mateřské škole uskutečnila beseda s Policií ČR. V rámci měsíčního tématu „Máme zelenou“, kdy si s dětmi povídáme nejen o bezpečnosti na silnici, nás navštívili policisté z obvodního oddělení v České Kamenici. Ukázali dětem, jak vypadá správný policista a co s sebou nosí. Velmi krásně si zástupci zákona s dětmi povídali o tom, jak se v provozu správně a bezpečně pohybovat. Také upozornili na možná rizika styku s cizí osobou. Největším zážitkem pro děti však byla možnost posadit se do opravdového policejního vozidla se zapnutým majákem a sirénou. Na závěr od policistů děti obdržely malou pozornost - omalovánky s policejní tématikou, samolepky značek a edukační DVD. Pro většinu dětí bylo takovéto setkání první zkušeností. Podle toho, jak o návštěvě policie opakovaně hovoří, to byl silný zážitek.                                                                                              (RP)

 beseda PCR 9[1].jpg

 

Recitační soutěž

V pátek 26. února se ve společenském sále restaurace Radnice uskutečnila recitační soutěž žáků naší základní školy.

Letos se nejdříve začalo slavnostním vyhlášením výtvarné soutěže pořádané charitou v České Kamenici k příležitosti tříkrálové sbírky. Letos měla téma: Andělé, kteří otevírají dveře. Naši páťáci a čtvrťáci vyhráli u veřejné poroty svými anděly vyrobenými z drátků a korálků. V kategorii jednotlivců zvítězila Marcela Myšíková s andělem vyrobeným z březového špalku. Tito všichni byli oceněni jak dárky, tak veřejnou pochvalou od pana ředitele Mgr. Hlouška.

Dalším kulturním zážitkem se stala divadelní hra 9. třídy pod vedením učitele Mgr. Hadámka. I malé děti tak mohly zhlédnout počiny svých starších spolužáků.

Následovala samotná recitace. Na úvod začal žák Vítek Papoušek nesoutěžně, protože 1. třída je mimo kategorie. Po vystoupení 1. a 2. kategorie se porota poradila a v této přestávce nám Ing. Karel Štěch připomenul výročí Karla Hynka Máchy, doplněnou audionahrávkou z básně Máj.

Soutěž poté pokračovala 3. a 4. kategorií. Nakonec nám Rozárka Huková a Tadeáš Kallai přednesli nesoutěžní báseň. I zde se porota, složená z lidí věnujících se aktivně divadlu, znovu poradila o výkonech recitátorů.

Tréma ovládla žáky i letos, přednášet básně ve velkém sále, před celou školou a porotou, není zrovna jednoduché. Určitě to chce velkou dávku odvahy. U nás ve škole je naštěstí stále dost odvážných žáků, kteří mají poezii v oblibě. Školní kolo recitační soutěže má i proto skvělou úroveň, protože probíhá v krásných prostorách Radnice.

Městské kolo recitační soutěže probíhalo v Kulturním domě v České Kamenici. Naši recitátoři se navzájem krásně podporovali. V kategorii 2. a 3. tříd se velmi úspěšně, na druhém místě, umístila Veronika Štěpánková s básní „Já a moje žížaly“. Kategorie 4. a 5. tříd měla nejvíce recitátorů, velkou konkurenci nezdolal Michal Papoušek, který byl odměněn za svůj výkon Čestným uznáním. V kategorii 6. a 7. tříd se Magda Doležalová umístila na třetím místě s básní „Neznámý“. Krásný projev v této kategorii měla i Bára Šorčíková v básni „Proč“, na umístění to však nestačilo. V kategorii 8. a 9. tříd se na prvním místě umístila Sabina Vajdjaková s básní „Tvrdohlaví“, ačkoliv si zpočátku moc nevěřila, báseň recitovala s prožitkem a přirozeně. Svou básní „Tři hořká jadérka“ zaujal i Michal Cicko, bohužel přednes se mu nezdařil tak jako dalším soutěžícím.

Do oblastního kola recitační soutěže v Děčíně z naší školy postoupila Veronika Štěpánková a Sabina Vajdjaková. Přejeme jim jistotu v hlase, minimální trému a příjemný kulturní zážitek.

Děkujeme učitelce Mgr. Olze Vinšové za skvělou organizaci a Městu Chřibská spolu s panem starostou Machačem za každoroční poskytnutí kulturního zázemí v prostorách společenského sálu v Radnici.

Ivana Zedková a Martina Kolářová

 

 

Výsledky soutěže školního kola:

  1. kategorie
  2. místo: Eliška Godlová
  3. místo: Veronika Štěpánková
  4. místo: Robert Knobloch
  5. kategorie
  6. místo: Jakub Andrla
  7. místo: Vendelín Hloušek, Michal Papoušek
  8. místo: neuděleno
  9. kategorie
  10. místo: Barbora Šorčíková
  11. místo: Magdalena Doležalová, Zuzana Hloušková
  12. místo: Jana Hlaváčková
  13. kategorie
  14. místo: Blanka Škopová
  15. místo: Sabina Vajdjaková
  16. místo: Michal Cicko

Čestné uznání

Vítek Papoušek

 

 

 

V Kytlicích se konečně dočkali

V sobotu 5. března odpoledne se za účasti starostky Kytlice Ing. Moniky Hladíkové, starosty Chřibské Jana Machače, několika desítek rodičů, dětí a dalších hostů, konalo slavnostní otevření Mateřské školy Kytlice. Po úvodních oficialitách se o slovo přihlásili samotní žáčci pod vedením pana učitele Přemysla Chlada s kulturním pásmem složeným z básniček a písniček. Pro všechny zúčastněné bylo připraveno bohaté občerstvení, po kterém se mohl každý vydat na prohlídku školky.

Po mnohaměsíčním úsilí, a nakonec ještě téměř půlročním statečném úřednickém souboji s hygieniky, se kytličtí konečně dočkali otevření své nové mateřské školky. Vše se nakonec podařilo díky úzké spolupráci s městem Chřibská a Základní školou Tadeáše Haenkeho v Chřibské, vedenou Mgr. Petrem Hlouškem.

Školku bude navštěvovat 15 žáčků, k dispozici mají velkou hernu a jídelnu, moderní umývárnu a toalety a jen přes chodbu pak i historickou školní třídu s téměř muzejní atmosférou.

Je potěšující, že se společnými silami nadšených a odhodlaných lidí podařilo prorazit byrokratické bariéry a dětem a rodičům z Kytlic a Mlýnů odpadne náročné dojíždění do okolních obcí. (MK)

 Kytlice.jpg

 

 

Pozvánka do MŠ v Kytlici

Pozvánka na slavnostní otevření MŠ Kytlice 05.03.2016.pdf

                                                                                                                          (jk)

 

 

Ohlédnutí za únorem v MŠ

Měsíc únor začal návštěvou paní logopedky, se kterou jsme konzultovali další postupy a metody práce. Tentokrát se paní logopedka Mgr. Doleželová zaměřila zejména na žáky školy.

Týden na to již vyšly děti MŠ k zápisu do 1. ročníku ZŠ.  Zápis se nesl v duchu Čapkových příběhů o pejskovi a kočičce. Děti počítaly, vyprávěly, určovaly barvy, koukaly na pohádky a také cvičily. Zápis proběhl hladce a naši předškoláci se již těší na září a svou první cestu do školy.

18. února 2016 za dětmi do Chřibské dorazil divadelní spolek Matýsek z Nového Boru s pohádkou O kominíčku Josífkovi. Spolu s dětmi MŠ viděli loutkovou pohádku i žáci 1. a 2. třídy ZŠ a všem se velice líbila.

Konec února patřil tradičně návštěvě kina Panorma ve Varnsdorfu. 

V březnu plánujeme návštěvu knihovny, přijede k nám fotograf a jistě vyrazíme i do kina. Čekají nás také tvůrčí dílny s jarní tématikou a výrobou velikonočních kraslic. A vzhledem k počasí se zřejmě dočkáme bobování, sáňkování, stavění sněhuláků...(jk)

 

 

Zápis do 1. třídy

Jednou z prvních zkušeností je pro každého budoucího žáka zápis do 1. třídy. Ten na naší škole proběhl ve středu 10. února 2016. Všechny děti, které se zápisu zúčastnily, se snažily ukázat, co všechno už umí a dovedou. Celkem bylo zapsáno do dnešního dne 19 šikovných žáků. Přejeme všem budoucím prvňákům, aby se jim ve škole dařilo a líbilo a aby jim i jejich rodičům přinášela škola více radostí než starostí. Podívejte se na další fotografie ve fotogalerii. (MK)

 

7.jpg

 

Recitační soutěž

Dne 26. 2. 2016 od 9:00 hodin

se koná v prostorách Radnice ve společenském sálu recitační soutěž žáků.

Letos si pří této akci vzpomeneme na Karla Hynka Máchu. Všichni rodiče, prarodiče i příznivci K. H. Máchy jsou zváni.

macha2.jpg

Zápis žáků do 1. ročníku pro školní rok 2016/2017

Zápis žáků do 1. ročníku Základní školy a mateřské školy Tadeáše Haenkeho v Chřibské

proběhne podle ustanovení § 36, odst. 4,

zákona č. 561/2004 Sb.

dne 10. února 2016 od 14:00 do 16:00 hod.

v budově školy.

K zápisu se dostaví rodiče s dětmi, které

v příslušném roce dovrší ke dni 1. září věku 6 let.

 

 

Brzy proběhne zápis do školy

Začátkem února ( 10. 02. 2016 od 14:00 do 16:00 hodin ) proběhne na Základní škole a mateřské škole Tadeáše Haenkeho ve Chřibské zápis do první třídy. Děti naší školky se již těší. Bližší informace ohledně zápisu najdete                 na informačních tabulích, zde nebo k doptání u vedoucí MŠ a u vedení školy.                                                                                                                                                                                                                                                 (jk)

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                             

  

Do školy s úsměvem

aneb příprava již v mateřině

 

Třída MŠ s upraveným vzdělávacím programem využívá učebnu výtvarné výchovy, nacházející se v základní škole. Prostory učebny jsou vhodné          pro cvičení grafomotorických schopností dětí předškolního věku. Každé cvičení začíná uvolňovacími a protahovacími cviky. Poté děti pracují                u prostorné tabule, na kterou se dá kreslit křídou, mokrou houbou, mokrým štětcem, apod. Závěrem si zkouší nacvičený grafomotorický znak na papír. Vždy se snažíme motivovat životem kolem nás – např. kruhy - sněhové koule, ležatá osmička – bruslař, tečky – zrníčka pro ptáky, apod.                           (mn)

                                                                                                                                                              

 

 

Otevření MŠ Kytlice

ZŠ a MŠ Tadeáše Haenkeho Chřibská má nové odloučené pracoviště – Mateřskou školu v Kytlicích. Škola má plně obsazenou kapacitu 15 dětí, dva pedagogy a jednu provozní pracovnici. Děti využívají nově zrekonstruované prostory v Obecním domě v Kytlici, hrají si s novými hračkami a edukačními pomůckami, které jim byly pořízeny především z financí ZŠ a MŠ Tadeáše Haenkeho ve Chřibské.

Slavnostní otevření se plánuje na měsíc únor, a to za přítomnosti starostky obce Kytlice, vedení školy a dalších významných osobností. Bude připraven krátký doprovodný program a můžete se těšit i na malé občerstvení. Také bude možné si prohlédnout prostory celé MŠ. Jste srdečně zváni.

                                                                                                                           (rp)

 

 

 

Logopedická prevence v MŠ

Individuální logopedická prevence v mateřské škole probíhá v kabinetu logopedické preventistky, tedy v budově základní školy. Pomocí her, obrázkových materiálů a dalších pomůcek vhodných pro rozvoj komunikačních schopností se zaměřujeme na individuální zlepšení řečového projevu ve všech jeho jazykových rovinách. Děti si většinou zveme po dvojicích, máme pro ně připravenou krátkou motivační pohádku, ve které se zaměřujeme na problematické hlásky.                                                                                    (mn)

Od února 2016 zintenzivňujeme logopedickou prevenci, a to pravidelně – každou středu od 7:00 hodin do 8:00 hodin. Prosíme rodiče, aby přiváděli své děti (kterých se týká) včas do MŠ. Začínáme již ve středu 3. února ve třídě „Koťátek“.                                                                                                       (hs)

Nadále také pokračujeme ve spolupráci s SPC Děčín – pobočka Rumburk. Další návštěva paní logopedky Mgr. Doleželové proběhne 21. dubna 2016.        (jk)                                                                                                                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                            

 

Zasněžená cesta

aneb zima ve školce

 

Zasněžená cesta je název integrovaného bloku pro měsíc leden. Jsme moc rádi, že příroda podpořila sněhovou nadílkou náš záměr. Díky tomu můžeme stavět sněhuláky, bobovat, poznávat vlastnosti ledu i sněhu, zkoumat stopy ve sněhu a mnoho dalších krásných aktiv, které lze praktikovat pouze v zimě. Ovšem, že nezapomínáme ani na zvířata a ptactvo v zimě. Až uvidíte mnoho dětských stop vedoucí ke krmelci či pod zavěšenými lojovými koulemi možná jsme to byli právě my...                                                                                   (mn)

 

 

 

Cesta ke krmelci

Les je nádherné místo, poskytující prostor pro život mnoha zvířat a rostlin. Dne 29. ledna jsme se společně s dětmi vydali poznat jeho část. Tentokrát jsme se zaměřili na prostor kolem krmelce. Poznávali jsme charakteristické znaky, které prozrazují, že se zde vyskytují zvířata (stopy, peří, štětiny, bobky, okousané šišky, apod.). Jako poděkování jsme u krmelce zanechali jablka, mrkve, kaštany, zelí a kousek tvrdého chleba.                                              (mn)

 

 

 Vánoční nadílka v MŠ Chřibská

 

V pondělí 4. ledna 2016 jsme se po vánočních prázdninách všichni sešli v naší mateřské škole. Na děti čekala nadílka pod stromečkem. Děti byly nadšené     a už při rozbalování dárků se nemohly dočkat, až si s novými hračkami budou hrát. Letos nám Ježíšek přinesl spousty společenských a didaktických her, které děti nechtějí pustit z ruky. Něco málo pro holky i pro kluky, pro malé i velké.                                                                                                               (js)                      

                                                                                                                                              

 

Migrace není legrace

OPS České Švýcarsko vyhlásilo soutěž s názvem „Migrace není legrace.“ Určena byla žákům1.  a 2. stupně ZŠ, SŠ a víceletých gymnázií. Mohli se zapojit i jednotlivci či různé skupiny žáků. Zkusili jsme se zúčastnit jako skupina. Osmá třída se snažila výtvarně ztvárnit odpověď na některou z následujících otázek: Proč lidé opouštějí svou zemi, kde se narodili, pracovali a žili? Co je trápí a nutí odejít? Co opouštějí a zanechávají ve své domovské zemi? O čem sní, na co se těší a po čem touží v nové zemi? Co je tam čeká? S čím se potýkají, když začnou žít v cizí zemi? Tématu se věnovali z různých úhlů, což přenesli na papír. Vidění Karolíny Musilové, Sabiny Vajdjakové, Marušky Andrýsové, Matěje Procházky, Marcely Mykšíkové, Elišky Jechové, Petra Pačínka a celé třídy zasáhlo porotu. Ocenění byli 1. místem a bohatými odměnami.(MK)

Autor: Eliška Jechová

Vánoční kytarový koncert

V pátek 11. prosince, tedy již v čase adventním, jsme se ponořili do melodií a textů vánočních koled v podání hudebního tělesa Guitar Arte Trio. Kytaristy, pány Kauferse  a Šoltyse naše děti poznávaly, protože nás navštívili již v rámci dětského dne. Novou tváří pro nás byla sopranistka paní Zdeňka Cmuntová. Tento sváteční čas nám koledy připomněli v mistrovském podání kytarové hry. Některé nejznámější jsme zpívali všichni pospolu. Dokonce se našli i dobrovolníci, kteří bubnovali, Verča Štěpánková hrála na rumbakoule a k tomu přidala i tanec. Rolničky rozezněli žáci ze čtvrté třídy. V závěru koncertu muzikanti zahráli pár kousků i ze svého obvyklého koncertního repertoáru, svižné španělské a latinskoamerické rytmy. A tak nás všechny příjemně hudbou zahřáli, že jsme na chvilku zapomněli na sychravý předvánoční čas za okny. (MK)

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMKU

V pátek 11. prosince 2015 si děti MŠ ozdobily před budovou MŠ vánoční strom. Při výzdobě použily ozdoby, které si vyráběly spolu s p. učitelkami.               (js)

                      

 

 

 PLAVÁNÍ MŠ

V měsíci prosinci jsme třikrát vycestovali s chlapci a děvčaty do bazénu ve Varnsdorfu. Z první hodiny plavání měly paní učitelky trému, jaké to tam bude a jak vše organizačně zvládnou. Dopadlo to velmi dobře. Na každou lekci si připravily zábavné hry, které se dětem velmi líbily (např. Na zvířátka, Záchrana mořské panny, Parníček, aj.). Děti měly dostatek času i na volné hry ve vodě se zapůjčenými pomůckami. Čas strávený v bazénu utekl jako voda a my už se teď těšíme na další lekce.                                                                                        (hs)

 

                                                                            

 

 VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE „DRAK 2015“

V úterý 8. 12. 2015 proběhlo v mateřské škole slavnostní vyhlášení vítězů soutěže „Drak 2015“. Do soutěže se zapojilo celkem 16 dětí spolu se svými rodiči.  O pořadí rozhodli žáci základní školy tajným hlasováním.  Všichni, kteří se do soutěže zapojili, byli řádně odměněni a k tomu si domů odnesli i diplom. Dárky zajistil pan Jan Šebora, za což mu děkujeme.                                        (jk)

 

 

 

PŮJDEM´ SPOLU DO BETLÉMA

„Půjdem´ spolu do Betléma“ je název jednoho z integračních bloků školního vzdělávacího programu naší mateřské školy. V této době si vyprávíme o cestě do města Betléma a o kouzelném okamžiku, který je spjat s vánočními svátky. Třída s upraveným vzdělávacím programem využila přírodního materiálu a kombinační technikou vytvořila betlém ze špalků dřeva. Děkuji Saše Dvořákové, která se podílela na jeho zhotovení a panu řediteli, který společně se žáky ZŠ zajistil hrubou práci na tomto projektu (práce s pilou a pracovním nářadím). Děti poté mohly zatloukat hřebíky, vytvářet symboly a dávat tak kousku dřeva konkrétní podobu.                                                                                             (mn)

  

 

 

BOUDO, BUDKO…

„Boudo, budko, kdo v tobě bydlí?“ Tato věta otevřela dveře do pohádky, tentokrát malým hercům ze třídy Broučků. S pohádkou vystoupili před publikem na Mikulášské besídce na sále v Radnici. Přes drobné organizační překážky ze strany dospělých, zahrály děti pohádku na výbornou. Mé srdečné poděkování patří: Anetě Petrikové., Táně Markové, Martinu Gallertovi., Yvettě Slánkové, Libuši Šedé, Tadeášovi Novákovi a Martině Gallertové. Profesně i lidsky mě obohatilo, že jsem s nimi tuto pohádku mohla nacvičit a nejen mluveným slovem je doprovodit při jejich významné premiéře.                                       (mn)

 

 

 

 

HRA NA MALÍŘE

V prosincových dnech si děti mateřské školy vyzkoušely práci malířů. Malovaly na „plátna“ zavěšená ve svislé poloze. Práce pro ně byla zajímavým zpestřením. Zapojili se i ti nejmenší. Vznikala tak díla hodná velikého obdivu.                                                                                                                                                     (js)

 

 

Plavání

V prosinci organizujeme v termínech 2. 12., 9. 12. a 16. 12. 2015 pro děti mateřské školy první plavání. Přihlášení chlapci a děvčata pojedou v doprovodu p. učitelek do varnsdorfského bazénu a tam si společně zaplavou. Pokud se bude akce líbit, zopakujeme ji opět na jaře 2016.                                             (jk)

 

 

 

 

Tvůrčí dílny

Ve středu 25. listopadu jsme se sešli spolu s maminkami v učebně výtvarné výchovy v budově základní školy. Na šesti stanovištích pracovalo několik maminek spolu s dětmi MŠ. Pod rukama jim vznikaly krásné výrobky jako například svícny, stromky z dřívek, andělé a zasněžené šišky. Výrobky pak putovaly  na  výstavu  pořádanou  městem  Chřibská  dne  28. 11. 2015               ku příležitosti slavnostního rozsvícení vánočního stromu. Akce byla částečně hrazena ze ZV.

Všem maminkám, které se akce účastnily, patří naše velké poděkování.                                                                                                                                (jk)

 

 

 

Hurá za kulturou !

 

V sychravých listopadových dnech se nám v mateřské škole sešly dvě kulturní akce. Nejprve jsme 4. listopadu navštívili místní Radnici, kde jsme měli možnost zhlédnout pohádku "O princezně Rozmařilce". S nádhernými marionetami nám vyčarovali pohádkovou atmosféru činovníci z Opavy.            Ve čtvrtek  26. listopadu  jsme tradičně navštívili  i  kino Panorama                   ve Varnsdorfu   s pásmem animovaných dětských filmů. První jmenovaná akce byla částečně hrazena ze ZV.                                                                                                                                                                                                                                    (jk) 

 

 

 

Drak 2015

V listopadu jsme vyhlásili soutěž pro rodiče a děti MŠ. Byli jsme mile překvapeni velkou účastí. Sešlo se nám 23 draků, dračic a dráčků. Jeden pěknější než druhý. Je vidět, že jsou mezi námi děti, maminky a tatínkové plní prima nápadů. Začátkem prosince proběhne slavnostní vyhlášení. Každopádně všichni zúčastnění budou řádně odměněni. Akce je částečně hrazena ze zdrojů ZV.

Děkujeme všem rodičům, kteří se do soutěže zapojili.                                     (jk)

 

 

 

 

Cvičíme v tělocvičně

Děti mateřské školy mohou (stejně tak jako žáci školy základní) navštěvovat místní školní tělocvičnu. V listopadu jsme do těchto prostor zavítali několikrát. Protáhli jsme naše pružná těla a seznámili se s novým tělocvičným nářadím a zvláštními pravidly, jak se správně v tomto prostředí chovat. Děti si užily spousty legrace a mnohému se naučily.

                                                                                                                           (jk)

 

Pečení štrůdlů

Dne 10. listopadu jsme si přinesli do MŠ potřebné ingredience na pečení jablečného závinu. Vyrazili jsme spolu s budoucími školáky do kuchyňky           v budově základní školy. Prohlédli jsme si nové prostředí, seznámili se               s pravidly, jak se zde máme chovat a pustili se do práce. Nejprve jsme podle obrázkového návodu na pečení připravili vše potřebné, po té jsme si práci rozdělili. Jeden loupal jablka, jiný strouhal, další válel těsto a nebo kontroloval práci podle obrázků. Někdo rád štrůdl s rozinkami a někdo má rád jen ořechy. Upekli jsme štrůdly dva a byli spokojení všichni. Práce nám šla od ruky a           při činnosti jsme se dohodli, že příště zkusíme třeba palačinky nebo nějaké cukroví.                                                                                                               (jk)

 

  

 

 

Divadelní představení pro žáky 1. třídy ZŠ

Děti MŠ - třídy s upraveným vzdělávacím programem si na pondělí 9. 11. 2015 připravily reprízu pohádky „O veliké řepě“ pro žáky první třídy. Ti je navštívili v jejich třídě spolu s paní učitelkou Olgou Vinšovou. Představení se žákům líbilo a děti si pak užily velkého potlesku.                                                                  (jk)

 

 

Logopedie v mateřské škole

V pátek 6. listopadu nás navštívila paní logopedka Mgr. Bc. Doleželová, pochválila děti za pokroky, které udělaly při nápravě řečových vad, poradila učitelům a rodičům, jak mají pracovat dále a zavítá k nám opět až v lednu 2016, a to 20. 01. 2016 od 8:00 hodin. Rodiče se mohou informovat v MŠ           o termínech pro individuální práci s paní logopedkou.   

                                                                                                                            (jk)

 

Říjen v mateřské škole

Na začátku měsíce navštívil naši školku fotograf, fotografie již dorazily a dělají radost nejen dětem, ale i rodičům. V následujících říjnových dnech jsme zavítali do třídy Skřítků a radovali se z jejich dramatizace pohádky „ O veliké řepě „. Protože byl měsíc říjen velmi slunný, vybízel nás k procházkám, výšlapům, sportovním aktivitám… Vyrazili jsme tedy i na houby a naplnili celý koš. Děti rozlišovaly houby jedlé od těch nejedlých a některé houby se učily správně pojmenovat.  Nenechavé dětské ruce si také pohrály s jinými plody podzimu –   s kaštany a žaludy ve třídě- v budově školy, které pro ně připravili žáci 2. třídy   s paní učitelkou Jíravovou. Stavěly z nich obrázky, hrály zajímavé hry, bavily se a mnohému se naučily. Děti se také vydaly na sběr kaštanů, které se již brzy dostanou do lesa ke zvěři. Pro děti byla též fascinující cesta po chodbách školy. Zaujala je stálá expozice vycpaných zvířat. Povídali jsme si o tom, kde zvířata žijí, čím se živí … Děti mateřské školy se v říjnu několikrát setkaly          s žáky školy základní. Koncem října mohly shlédnout například práci žáků 4. a 5. třídy a jejich paní učitelky Vavrincové - výrobu dušičkové výzdoby. Těsně před dny volna jsme vyrazili na kulturní představení do kina Panorama ve Varnsdorfu.

Koukáme, jak ten čas letí… a říjen je pryč! Těšíme se, čím nás překvapí měsíc listopad.

 

 

 

                                                                                                                           

                                                                                                                            (jk)

 

O veliké řepě

Třída MŠ (Skřítci) - třída s upraveným vzdělávacím programem si připravila pro své kamarády dramatizaci pohádky „O veliké řepě“. Jedním z cílů této činnosti bylo hravou formou rozvíjet komunikační schopnost dětí. Před důvěrně známým publikem lehce překonat ostych z projevu, probudit intonaci a sílu hlasu, využít gest a pohybu s mluveným slovem. Přirozeně se seznámit se souvislostmi         a dějovými posloupnostmi. A nakonec bych ráda zmínila cíl udělat radost ostatním, protože naše vstupenka nestála mnoho – stála jeden dětský úsměv.

                                                                                                                                                                        (mn)



 

Logopedie v mateřské škole

Dne 30.09.2015 navštívila naši mateřskou školu paní logopedka Mgr. Doleželová ze SPC Děčín, pobočka Rumburk. Na základě písemných souhlasů (dle domluvy - v přítomnosti rodičů) vyšetřila děti, u nichž byl předpoklad nutnosti nápravy logopedických vad. Poradila, jak s dětmi pracovat, na co se zaměřit a domluvila se na další spolupráci.

Další návštěva paní logopedky v mateřské škole je plánována na 06.11.2015 od 08:00 hodin.

                                                                                                                           (jk)

 

Výlet mateřské školy do Lísky

Mateřská škola pracuje dle školního vzdělávacího programu Objevujeme nové cesty. V rámci tohoto závazného dokumentu podniká různé kroky k jeho plnění. Jedním z nich je právě výšlap do okolí.

Dne 29.09.2015 se vydaly děti místní mateřské školy na polodenní výlet           do Lísky. V doprovodu p. učitelek vyrazily ranním autobusovým spojem do Lísky. Cestu autobusem zvládly báječně a než se rozkoukaly, vystupovaly uprostřed lesů.

Slunce svítilo, batohy byly plné dobrot a svačin, které jim připravila naše paní kuchařka. Turistický výšlap tak mohl začít. Děti statečně zvládaly stoupání         i zákeřné klesání, sem tam nějaké to zakopnutí v přírodním terénu, ale jinak probíhalo vše v naprosté pohodě. Na prosluněné louce rozbily svačinkový tábor, dobily energii a mohlo se pokračovat dál. Cílem naší cesty byla návštěva chaty Bábinky, resp. její zahrady a lam. Děti si zblízka pohlédly s tímto krásným zvířetem z oka do oka. Sledovaly, čím se živí, jak se chovají a kde "bydlí".

Všichni členové výpravy - od těch nejmenších, po ty největší - si zaslouží velkou pochvalu, za to , jak celý výlet pěkně zvládli. Bylo to pěkné, již nyní plánujeme další cestu do světa.

Cestou jsme nafotili několik snímků, abyste se mohli kouknout i vy a možná vás inspirujeme k návštěvě Lísky:-).

Výlet byl plně hrazen z prostředků ZV (zájmového vzdělávání).

                                                                                                                           (jk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mateřská škola v kině ve Varnsdorfu

Dne 24. září 2015 se uskutečnil výjezd hromadnou autobusovou dopravou do kina ve Varnsdorfu. Děti měly možnost se seznámit s prostředím kina i jeho zvláštní atmosférou. Pásmo pohádek bylo tematicky i časově přizpůsobeno a umožnilo tak malým divákům prožít kulturní dopoledne společně s postavami z večerníčků: Krakonošem, Krtečkem, Patem a Matem, Králíky z klobouku. Na bezpečnost a celkovou pohodu dohlížely paní učitelky M. Navrátilová a H. Svobodová. Kulturní akce byla zčásti hrazena ze zájmového vzdělávání.                                                                                                                               (mn)

 

 

Houbaření

Předposlední zářijový den se žáci celé školy vydali na houby a další přírodniny do okolních lesů.  Na oblíbenou vycházku spojenou s praktickým určováním jednotlivých druhů hub jsme čekali celé září. Představili jsme si houby jedlé i nejedlé, houby prospěšné pro naše zdraví i ty houby, které jsou zákonem chráněné.  Připomněli jsme si říší hub, rozlišovali na houby lupenité a rourkaté, poznávali běžné houby pomocí maket i hub skutečných, listovali v atlasu hub, sbírali houby, pozorovali houby. Zbývající místo v košících jsme nakonec zaplnili šiškami, mechy, jeřabinami a dalšími přírodninami, se kterými budeme ještě dále pracovat.(MK)

 

 

  • Zemědělská výstava žáky zaujala

Zahradnicko-zemědělská výstava Libverda, která se konala v areálu Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, i letos probudila zájem veřejnosti i našich žáků. Tento ročník i přes nepříznivé deštivé počasí přilákal opět mnoho návštěvníků. K vidění byla spousta vystavené zemědělské techniky (traktory, nakladače, stroje na zpracování půdy, manipulátory, sekačky, pily, traktůrky, křovinořezy aj.), hojně se představovali chovatelé drobného i toho většího zvířectva... Na jednom ze dvou nádvoří bylo velké tržiště se spoustou stánků, nechyběly dětské atrakce, jízda na koních, ani spousta dobrého občerstvení. Nejpodrobněji jsme si prohlédli pavilon ovoce a zeleniny. Ovšem nejvíce času strávily děti u akvarijních rybiček. (MK)

 

 

 

 

Vážení rodiče a děti,

                   i tento rok 2015/16 naše škola otvírá velmi mnoho zájmových kroužků.

Myslím, že rozmanitost těchto kroužků je taková, že si může vybrat úplně každý.

Cena zájmového kroužku je 20,-Kč na měsíc.

-         Hra na flétnu   / Mgr. Vinšová /

-         Hudební kroužek / Mgr. Sojková /

-         Přírodovědný    / Mgr. Kolářová /

-         Základy práva a psychologie  / Bc. Trenk Martin /

-         Florbal    / p. Šorčík /

-         Žurnalistika   / Mgr. Hadámek /

-         Tanec s hudbou  / Mgr.,Bc. Knoblochová /

-         Německého jazyka / pí Wünderová /

-         Včelařství  / Mgr. Hloušek /

 

Bc. Trenk Martin učitel

 

 

  • Pirátská stezka

V úterý 12. 5. 2015 jsme byli pozváni (4. třída) od Lesnické školy Šluknov za dobrodružstvím. Naše námořní výprava začala v Děčíně. Po nalodění jsme se plavili mystickou krajinou labského kaňonu ukrývající tisíce překrásných přírodních scenérií. Odolávali jsme větru, proudům i dalším nástrahám, vylodili se ve Hřensku, romantickém vstupu Českého Švýcarska. Odtud nás čekal přejezd přímo do srdce Českého Švýcarska, do Dolského mlýna,kde jsme navštívili starou kostelní stezkou zbořený pohádkový mlýn a pravěké naleziště. Celý výlet byl koncipován jako zážitková pirátská hra družstev. 

Trasa: Děčín (lodí) - Hřensko (busem) - Vysoká Lípa - Dolský mlýn - Děčín

 (MK)

 

 

  • Výlet do Tisé a na Děčínský Sněžník

Koncem května, 27. 5. 2015 jsme byli pozváni od Lesnické školy Šluknov v rámci projektu na prohlídku Tiských stěn. Žáci speciální třídy odjeli autobusem spolu se školami z Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova a Velkého Šenova. U pokladny ve skalách je čekal ochránce přírody z Labských pískovců. Povídal o správném chování ve skalách, vyprávěl příběhy nezodpovědných turistů, popisoval rušný život živočichů této oblasti. Nejatraktivnější částí dne se stalo prozkoumávání výklenků, jeskyní, skalních okének. Na konci okruhu nás čekal ve výletní chatě teplý čaj, protože počasí nebylo úplně turistické.     Po kratším čekání na autobus děti vyrazily na rozhlednu Sněžník. Na vrcholu jsme se všichni zorientovali v krajině a nechyběla skupinová fotografie.

Moc děkuji lesníkům ze Šluknova, že se o nás opět pěkně postarali, jak finančně, tak lidsky.

                                                                         Martina Kolářová

 

  • IQLANDIA LIBEREC

V úterý 12. 5. 2015 jsme se s dětmi z přírodovědného kroužku a příznivci přírodopisu vydali na výlet do IQLANDIE v Liberci.

Před IQLANDIÍ dostaly děti bezpečnostní pokyny a poté jsme si šli prohlížet jednotlivá oddělení a zkoušet mnoho interaktivních her, které centrum nabízelo. Mohli jsme si vyzkoušet bezpočet hlavolamů, výrobu elektřiny, prozkoumat minerály, mluvícího robota, nebo také pohlednou na svět očima zvířete, či snímače lidského pohybu. Prohlíželi jsme si všechna patra a vzdělávali se v dalších oborech (biologie, astronomie, fyzika, atd.). Po obědě jsme zasedli do planetária, kde na nás čekal animátor. 1. část věnoval přednášce o souhvězdích a planetách, v druhé části nám pustil film v 3D promítání o soupeření Sovětského svazu a USA v dobývání vesmíru. Během naší návštěvy jsme také stihli představení dvou vědců z IQLANDIE. Ukazovali nám, že lze přelévat plyny, nebo jak postavit miniraketu z petlahve, vyvolávat Aladina, ověřovat přítomnost látek. Byl prostor i na rozhovory s dětmi z Rumburku a Varnsdorfu.  

Celý den pro nás opět připravila a v rámci projektu uhradila Střední lesnická škola a Střední odborná škola sociální Šluknov,  T. G. Masaryka 580, příspěvková organizace.

Za naše děti děkuji. Martina Kolářová

 

  • Fotbalový turnaj Mc Donald´s Cup 2014/2015

 

Dne 23. dubna 2015 se na fotbalovém hřišti ve Chřibské konalo okrskové kolo fotbalového turnaje Mc Donald´s Cupu kategorie „B“ tj. žáci IV. – V. tř. / roč. 2005, 2004, 2003 /.

Družstvo ZŠ a MŠ T. Haenkeho tvořili: Pavel Šamko, Filip Pospíšil, Lukáš Brzák, Vojtěch Šorčík, Vít Baláž, Adam Petrik, Jakub Andrla, Lucie Zelená, Dominik Šindelář a Miroslav Hejný. Družstvo na okresní kolo nepostoupilo a z turnaje si odneslo 7. místo.

Dne 30. dubna 2015 přivítalo fotbalové hřiště ve Chřibské menší hráče okrskového kola

Mc Donald´s Cupu a to kategorie „A“ tj. žáci I. – III. tř. / roč. 2008, 2007, 2006, 2005 /.

Družstvo ZŠ a MŠ T. Haenkeho tvořili: Radim Kunc, Dan Rajtr, Marek Ferenc, Pavel Šamko, Filip Pospíšil, Lukáš Brzák, Michal Papoušek, Vít Baláž, Adam Petrik a Miroslav Hejný. Družstvo bojovalo o prvenství na okrskovém kole, ale remíza posledního zápasu rozhodla o umístění ZŠ a MŠ T. Haenkeho na 2. místě a následném postupu do okresního kola v Markvarticích.

Ve Volném dnu ředitele školy se někteří žáci kategorie „A“ sešli, aby bojovali o umístění na okresním kole v Markvarticích, které proběhlo dne 6. května 2015. Tým nastoupil v osmi členné sestavě a neměl možnost střídání. To způsobilo únavu a na bronz, který byl nadosah, jsme nedosáhli. Bodová vyrovnanost týmů posunula naše družstvo na 6. místo. Ocenění nejlepšího brankaře turnaje Okrskového kola Mc Donald´s Cupu v Markvarticích si odnesl Filip Pospíšil. Za pomoc s přípravou turnajů děkujeme chlapcům devátého ročníku. Velké poděkování patří Dominikovi Veselskému, který se velice zodpovědně staral o družstvo mladších žáků kategorie „A“. (LJ)

  • Výtvarná soutěž – Přírodní poklady

Českomoravská Myslivecká Jednota, Okresní Myslivecký Spolek Děčín vyhlásila  3. ročník výtvarné soutěže pro žáky základních škol na téma: Přírodní poklady. Podmínky soutěže byly: kresba, grafika či malba libovolnou technikou, formát výkresu A3. Soutěž posuzovala porota složená z členů mysliveckého sdružení a učitelů výtvarné výchovy, vyhodnocení výtvarné soutěže bylo provedeno do 12. dubna 2015. Předání cen výhercům proběhlo na zahájení výstavy trofejí OMS Děčín ve šluknovském zámku v sobotu 25. dubna 2015. Pro děti připravili doprovodný program. Vítězné práce jsou vystaveny na zámku do poloviny května.

Učitelé i žáci se na soutěž připravovali velmi svědomitě, téměř 2 měsíce dopředu. V první kategorii byly použity tempery pro ztvárnění lesní zvěře, ve čtvrté třídě poslali do soutěže linoryty s puštíkem a rejsky, velké děti se zabývaly stopami zvěře. Z výsledkové listiny je patrně, že se práce našim dětem zdařila. MK

Vyhodnocení dětské výtvarné soutěže 2015             (umístění našich žáků)

I. Kategorie: 1. – 3.  třída

1. Sandra Zubková        3. třída             Strakapoud

3. Simona Pajerová       3. třída              Jelen

 

II. Kategorie: 4. – 6. třída

1. Lucie Zelená              4. třída               Sova

 

III.  Kategorie: 7. – 9. třída

1.   Eliška Jechová           7. třída           

2.   Sabina Vajdjaková      7. třída                        

3.   Rozálie Huková           9. třída             

         

  • Pálení čarodějnic

Jako každý rok, tak i letos se 30. dubna uskutečnil v naší škole obřad pálení čarodějnic. Třetí třída a speciální třída vyráběly během týdne čarodějnice a druhá třída připravila košťata pro odlet čarodějnic. V pátek obřad vyvrcholil zapálením hranice, kterou zhotovily děti sedmé třídy na pracovních činnostech. U ohně se slétly krasavice ze všech tříd. K této příležitosti pan ředitel pozval ze Schrödingerovainstitutu instruktory slacklinu - provazochodectví. Ti po celé dopoledne děti učili dovednostem na laně mezi stromy. Nakonec si někteří opekli buřty a pan učitel Trenk ohodnotil všechny čarodějnice drobným dárkem. MK

  • Šachový turnaj

Michal Papoušek, žák třetí třídy se zúčastnil dvou šachových turnajů a v obou obsadil 1.místo. První zlato získal na " Jarním šachovém  turnaji"  v Liberci a druhé zlato  na " Velikonočním šachovém turnaji" v České Lípě. Míšovi touto cestou blahopřejeme a přejeme mnoho dalších úspěchů. III. třída a tř.uč. Eva Vavrincová

  • Výlet do České Lípy

Ve čtvrtek 26. 2. 2015 jsme se třídou a naší paní učitelkou vyjeli na exkurzi do České Lípy.

Bylo to velmi zajímavé, autobus nás vyzvedl okolo 9. hodiny u školy s dětmi nějaké cizí školy, až po cestě jsme zjistili, že to je Lesnická škola ze Šluknova. Byla to nakonec legrace, kluci ze Šluknova celou cestu zpívali. Asi za hodinku jsme byli na místě, vešli jsme do velké, ještě nezrekonstruované budovy, kde se nás ujala milá paní, provedla nás všemi místnostmi, ukázala nám vitríny s ptáky, plazy, atd. Později nám rozdala pracovní listy. Ve dvojicích jsme je vyplnili a potom odevzdali a společně zkontrolovali. Za odměnu nás průvodkyně nechala sáhnout na hada „Adélu“. To jsme si tedy užili.       O chvilku později nás do patra vzal milý pán, který nás nahoře také provedl a nechal pracovat na pracovních listech. Když jsme všechno dodělali, již jsme spěchali na oběd, který jsme měli zadarmo. Krásná čistá restaurace, frankfurtská polévka a kuře s bramborem, završené kremrolí nás opravdu posilnily. Bylo to výborné. Čekala nás ještě přednáška o historii myslivosti.

Poté pro nás opět přijel autobus a vraceli jsme se domů. Bylo to velmi hezké.

                                                                                         Laura Nusková – 9. třída

http://www.muzeumcl.cz/

http://machuvkraj.cz/files/foto_muzeum_06.jpg

  • Recitační soutěž 2015

V pátek 27. 2. se konala recitační soutěž. Soutěžící si připravili básničky - ať už moderní, většinou vtipné, nebo klasické. Každý přistupoval k soutěži zodpovědně, ale někdy sehrála své tréma. A to pak soutěžící přednášel jako o závod, aby už seděl mezi diváky. Jiného zase nebylo slyšet. Není se čemu divit. Jako obecenstvo byli pozváni žáci a žákyně z celé školy, v hledišti letos sedělo i hodně rodičů. Přesto měla porota (slečna Kremzová, Jeřábková, Mgr. Herinková, všechny ochotnické herečky z Divadelního souboru hraničář Rumburk a náš bývalý učitel německého jazyka pan Winter) velmi těžký úkol vybrat toho nejlepšího recitátora. Devátá třída opět nerecitovala, ale doplnili soutěž o výstavu prací zhotovených v hodinách výtvarné výchovy. (MK)

Výsledky školního kola:

1. kategorie   

 1. místo: Veronika Štěpánková - "Velryba" (J. Žáček)

 2. místo: Daniel Hladík - "Ohryzaná básnička" (J. Žáček)

 3. místo: Vendelín Hloušek - "Žába a pulec" (Karel Hynek)

                 Michal Papoušek - "Kloboukovy trampoty" (J. Žáček)

 

2. kategorie    

1. místo: Miroslav Hejný - "Polednice" (K. J. Erben

2. místo: Zuzana Hloušková - "Dvě kočky" (Josef Brukner)

3. místo: Jana Hlaváčková - "O marnivé vráně" (Daniela Fišerová)

 

3. kategorie    

1. místo: neuděleno

2. místo: Magdaléna Doležalová - "Strach" (Jiří Wolker)

3. místo: Karolína Musilová - "Chtěla bych" (Jan Kašpar)

                                      Martin Kotrc - "Kradu" (Jaroslav Fojcik)

 

4. kategorie    

1. místo: neuděleno

2. místo: Blanka Škopová - "Miluji severní nebe" (František Gellner)

                                      Adéla Burdová - "Večernice" (Edgar Allan Poe)

3. místo: Antonín Vajdjak - "Balada" (Francois Villon)

                11. 3. 2015 postupující žáci odjeli ukázat své recitační schopnosti do České Kamenice.

Výsledky oblastního kola:

I. kategorie (2. – 3. třída)
2. místo: Michal Papoušek

II. kategorie (4. – 5. třída)
2. místo: Jana Hlaváčková

čestné uznání: Miroslav Hejný

IV. kategorie (8. – 9. třída)
3. místo: Blanka Škopová

           

  • Výlet na ledopády

V pondělí 16. 2. 2015 jsme se v rámci přírodovědného kroužku rozjeli do Brtníků. Odtud jsme se vydali mravenčí stezkou k ledopádům. Cestou děti plnily úkol, kde měly přiřazovat stopy živočichů. Naši žáci splnili na 100%. Od slečny Dodo (slečna průvodkyně – Helena Doudová) jsme dozvěděli, proč se Brtníky jmenují Brtníky, o morovém sloupu, o Šternberku a hlavně o chování v národním parku. Doklouzali jsme se k ledopádům a tady jsme se museli všichni vyfotit. Kolem Pruského tábora jsme proklouzli k odbočce ke Sloupu (další ledopád), zde jsme již poněkolikáté posvačili a pak přiřadili jména stromů k obrázkům. Poté jsme svižným krokem pochodovali k autobusu pod Vlčí horu, který nás zavezl nejprve na vytoužený řízek s kaší v Aparthotelu v Krásné Lípě a pak i zpět do Chřibské.

Byli jsme rádi, že jsme ve zdraví dorazili do školy. Těšíme se na další výlet s naším hostitelem Lesnickou školou ze Šluknova. Příští cíl: Muzeum Česká Lípa. (MK)

  • Výtvarná soutěž Módní design

Vyšší odborná škola a Střední škola Varnsdorf, p. o.  připravila pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol lákavou výtvarnou soutěž. Zadání znělo: navrhni látku geometrických vzorů a z té vytvoř netradiční oděv. Zpočátku se žáci nemohli odpoutat od zažitých stereotypů. Navrhovali jsme neustále dokola, pokreslili spoustu papírů, střídali různé techniky. Po dlouhém bádání jsme nakonec dospěli ke konečným vzorkům látek. Poté začalo další rozkreslování oděvů, což již bylo pro žáky zábavnější. Po poradě učitelek se do okrskového klání, kterého se účastnilo 17 mladých módních tvůrců, poslalo 5 prací z Chřibské. (MK)

A výsledky stáli za tu námahu.

2. místo – Michaela Kotianová

3. místo – Blanka Škopová

5. místo – Laura Kordová

6. místo – Jan Kožuškanič

10. místo – Vladimír Šedivý

               

  • Zápis žáků do 1. ročníku pro školní rok 2015/2016

 

Zápis žáků do 1. ročníku základní a mateřské školy  Tadeáše Haenkeho v Chřibské proběhne

                      dne 11. února 2015 od 14:00 do 16:00 hodin v budově základní školy.

 

  • Dechové nástroje

    Muzikant a hudební popularizátor Pavel Hrabě nám nabídl výjimečný hudební pořad, pod názvem - Hudební nástroje,  od akustických k elektrickým.

    Připravil pro nás program o hudebních nástrojích, na které hraje (improvizuje) do připraveného doprovodu (latina, rock, swing, jazz - rock, funk). Jeho vystoupení je založené na spolupráci s dětmi, čehož využil i na druhém stupni. A tak se Vašek Sojka, Dominik Veselský a Věra Fiedlerová stali součástí vystoupení. Děti viděly, jak se na tyto nástroje hraje, slyšely o jejich historii, výrobě. Pro první stupeň byl program obohacený o lidové písně upravené do latiny, rock´n´rollu nebo swingu. Pro druhý stupeň si připravil pásmo již více zaměřené na hudební nástroje.

    Přivezl tyto nástroje :

    akustický - Soprán saxofon  

     akustický - Tenor saxofon 

    elektrický - Akai EWI, dotykový nástroj + sampler Roland Fantom RX

    (MK)

     

                          

  • Hodiny

    Od roku 1908 na naší školní budově odbíjí čas věžní hodiny. Zastavily se v padesátých letech a od té doby se různí lidé snažili o jejich znovu rozeběhnutí. Stále nebyl dostatek peněz, ale lidí, kteří se starali, aby neskončily ve sběrně šrotu, hrstka zůstávala.

    Stávající ředitel školy pan Petr Hloušek peníze nakonec po letech nashromáždil. Po té začala daleko zajímavější část jeho cesty.  Jednání se specializovanou hodinářskou firmou L. Hainz, zajištění vlastní instalace hodin, uspořádání slavnostního zastavení u již tikajících hodin a další spousta drobností, se už staly spíše jeho odměnou.

    Dnes se zeptejte našich dětí, čím jsou naše hodiny zvláštní, a ony vám odpoví: „Mají přeci ručičky ve tvaru lilie a římská čtyřka je napsána čtyřmi čárkami.“ (MK)

    http://www.lhainz.cz/

     

     

  • Burza škol v Rumburku

    Tradiční akce, určená pro děti končící povinnou školní docházku se konala již po devatenácté.

    Akce je určena pro žáky, kteří končí povinnou školní docházku, rodiče vycházejících žáků a osoby, které chtějí získat vzdělání formou dálkového studia nebo formou dílčích kvalifikací. Získáte informace o možnostech studia, o požadavcích u přijímacích zkoušek na jednotlivých školách a učilištích, a to přímo od zástupců těchto škol.

    Na burze se prezentovalo hned několik škol – a to nejen z Děčínska, ale i Ústí nad Labem, České Lípy či Liberce. Budoucí studenty tu lákali také skláři z Nového Boru. K vidění byla práce kadeřnic, manikérek, míchání koktejlů, snímání otisků či modely zubů…

  • Přijďte si v pátek v osm hodin ráno poslechnout staronové školní hodiny.

  • Řemesla v Dolském mlýně

    Správa Národního parku České Švýcarsko již tradičně připravila v podzimním měsíci září ukázku tradičních řemesel v kulisách „pohádkového“ Dolského mlýna.

    Autobusem jsme se dopravili do Vysoké Lípy a odtud jsme se vydali Kostelní stezkou do údolí ke známému mlýnu. Zde na nás již čekala paní Natalie Belisová, která nám zasvěceně a poutavě vyprávěla o Dolském mlýně, o jeho dávné historii i aktuální současnosti. I některé děti si všimly, že po roce, co jsme tu nebyli, se okolí mlýna proměnilo zase k lepšímu. Cestou k místu, kde byly ukázky řemesel, jsme nahlédli pod převisy a vyslechli si vyprávění o dávných příbytcích našich předků. Hlavním našim úkolem bylo zhlédnout výrobu dřevěného uhlí, dehtu, zpracování smoly, pečení chleba nebo třeba sušení ovoce. Slíbenou tavbu železné rudy jsme, bohužel, neviděli.

    Mladší děti si opekly buřty, větší si u ohýnku vtipkovaly. Dokonce i na chvíli vypnuly své mobilní telefony. Zpáteční cesta údolím do Jetřichovic se nezdála dlouhá, protože cestou bylo co pozorovat. Žáci tuší, že o starodávných řemeslech je ještě čeká něco napsat, nakreslit, pohovořit. Nejdůležitější však bude, když o nějakém tom řemesle povypráví doma třeba svým rodičům nebo jednou svým budoucím dětem. (MK)

  • Poznáváme houby

V úterý 16. září nás vyhnala technická závada a krásné počasí ze školy do lesa. Poznávali jsme houby, opakovali si zásady sběru hub a chování v lese. Někteří si odnášeli do školy i jiné přírodniny určené k dalšímu zpracování. Mechy, jeřabiny, větvičky, šišky budou zdobit naší školu. Některé třídy využily les jako prostor pro hry v přírodě, jiné pořádaly piknik, mnozí účastníci se jen kochali.

Pokyny pro rodiče na příští vycházku za hřiby: Dejte dětem košík (nejlépe proutěný po babičce), nožík (nejlépe po dědovi), holínky (nejlépe svoje). (MK)

 

Lakovka ametystová - i tu jsme měli v košíku.

1. školní den přípomínáme, že je vhodné si vzít přezůvky s sebou !!!

 

... a kdo zapomněl, tak v úterý !!! :-(

 

  • Hry starostů

V Jiřetíně pod Jedlovou se jako každý rok konaly hry starostů. Letos se zúčastnilo 7 škol a mezi nimi I naše škola. Dát dohromady družstvo 22 žáků byl nelehký úkol, ale povedlo se, skončili jsme čtvrtí, což byl nejlepší výkon za poslední léta. Kdyby děvčata, která hrála přehazovanou, poslední zápas nevzdala, mohli jsme být celkově třetí. Nejlépe se nám vedlo ve fotbale, sprintu mladších žáků, přespolním běhu, mladších i starších žáků a žákyň, v hodu na koš. Zde jsme stáli vždy na stupni vítězů.

Chtěla bych vyzdvihnout výkony žáků Lukáše Růžičky ve sprintu i přespolním běhu a Pepy Baláže ve fotbale. Za sportovní výkony a pomoc bych chtěla poděkovat Marku Grodzárovi.

Závěr zní: Příští školní rok musíme více trénovat přehazovanou.(MK)

 

https://www.email.cz/download/i/J6iN-P8IpFMnpxjlgPcNHvKskTqWBzkWnmMs6K1gntjZL94hGigdXtWo33JhtGt-3MD3ikg/celkov%C3%A9%20po%C5%99ad%C3%AD_2014.pdf 

  • Setkání s tradicí

Dne 13. 6. k nám zavítali sousedé zabývající se tradicemi své země.

Dvě hodiny nás provázel folklorní soubor z Maďarska. Lidové tradice ve formě tance, zpěvu a hudby si mohli žáci užívat na školní zahradě. Dopolední vystoupení bylo věnováno maďarskému čardáši a nechyběly tradiční maďarské zvyky.

Na závěr umělci přizvali všechny přítomné k tanci.

  • Hasiči ve škole

V dopoledních hodinách uspořádal Hasičský záchranný sbor ústeckého kraje ve spolupráci s dalšími partnery praktickou ukázku zásahu integrovaného záchranného systému. Akce se konala v areálu naší základní školy.

Uskutečnilo se požární cvičení, které mělo za cíl prověřit rychlost evakuace dětí z prostoru školy při možném požáru či jiném ohrožení a také časy dojezdu hasičských jednotek na místo zásahu. Hasiči byli informováni, že ohnisko požáru je v učebně chemie, kde se nachází 15 osob. Akce se zúčastnili hasiči z České Kamenice, Varnsdorfu, Krásné Lípy.

I ve škole je třeba, abychom byli připraveni na případnou mimořádnou situaci. V úterý 10. června v 10:00 byl vyhlášen požární poplach a zavoláni hasiči. Žáci opustili školu a shromáždili se na dvoře školy. Po sčítání žáku jsme se přesunuli na oranžové hřiště. Ke škole přijel požární žebřík a byla provedena evakuace osob z okna odborné učebny chemie.  Evakuované osoby si zahráli: Míša Kotianová, Petr Novák, Iva Čížková, Jára Jindra.

Součástí dopoledního programu byla rovněž individuální prohlídka hasičské techniky. Na závěr proběhla diskuze mezi žáky školy a přítomnými hasiči, a protože bylo opravdu veliké teplo, došlo samozřejmě i na osvěžení žáků zásahovou vodou. (MK)

 

http://www.pozary.cz/clanek/87495-k-fiktivnimu-pozaru-zakladni-skoly-v-chribske-prijelo-pet-jednotek-hasici-zachranovali-i-pomoci-zebriku/

 

  • Prstnatec májový kvete v těchto dnech !!!!

  • Projekt Tonda obal

    Projekt Tonda obal, financovaný autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., dorazil po čase i do naší školy. V pátek 23. 5. tak dostali žáci prvního i druhého stupně možnost zúčastnit se programu Tonda obal na cestách. Jedná se o projekt s ekologickým zaměřením na třídění odpadu. Lektor, který na prvním stupni naší školy strávil s prvňáčky, druháky, třeťáky, osmáky a deváťáky celé dopoledne, byl velmi mile překvapen, jak naše děti třídění odpadků ovládají, spousta věcí byla pro žáky známá. Lektora nadchla i skutečnost, že škola je vybavena koši na plast, bio, papír.

    Přesto byl program pro naše žáky zajímavý, jednalo se o projekci na interaktivní tabuli obohacenou o praktické ukázky drobných předmětů, výrobků z recyklovaných materiálů, které si děti mohly podrobně prostudovat. Především je překvapily informace, co vše lze poté z recyklovaného materiálu dále vyrobit. Zaujaly je zejména plastové láhve a jejich další využití pro výrobu fleecových mikin, výplní spacáků, polštářů atd. Děti si přitom názorně uvědomily, že třídění odpadků, tak jak jsme na to nejen ve škole zvyklí, má skutečně pro naše životní prostředí nesmírný význam. (MK)

  • Úspěchy žáků naší školy

    Dne 26. 4. 2014 proběhlo na zámku ve Šluknově slavnostní vyhodnocení výtvarné soutěže na téma „Vliv člověka na přírodu“, kde v I. kategorii obsadila II. místo Eliška Trojanová, žákyně druhé třídy, v II. kategorii první místo žákyně páté třídy Anna Mašková.  

    Dále se žáci naší školy zúčastnili matematické soutěže CVRČEK, kterou absolvovalo v celém okrese Děčín 575 řešitelů. Z tohoto velkého počtu dětí obsadil Michal Papoušek I. místo a Lukáš Brzák III. místo. Oba žáci jsou z druhé třídy. Ještě jednou jim tímto všem blahopřejeme a děkujeme. (EV) 

 

  •  

  • Pálení čarodějnic

    Poslední dubnový večer hoří po celé zemi tisíce ohňů. Jde o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní a možná i trochu tajemný svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem, naše škola si ho připomněla během vyučování. IX. třída připravila hranici a pruty na špekáčky. Osmáci vyrobili čarodějnici a mohlo začít rejdění. Po velké přestávce k ohni přišla celá škola a na ochranu před čarodějnicemi zapálil oheň. Všichni jsme dohlíželi na upálení, abychom měli jistotu, že bude v tomto roce dostatek úrody. Po obřadu si většina dětí opekla buřtík. A tak, než jsme se vystřídali u ohně, vyučování skončilo. (MK)

  •  Mc Donalďs Cup

     

    Ve čtvrtek 24. dubna se starší žáci z prvního stupně zúčastnili turnaje Mc Donald Cup pořádaného u nás v Chřibské. Akci však zajišťovala ZŠ a MŠ Markvartice. Turnaj začal zhruba v devět hodin, kdy se všechna družstva sešla na hřišti a vysvětlila se základní pravidla. Přijelo celkem šest družstev: ZŠ Edisonova Varnsdorf, Česká Kamenice, Dolní Poustevna, Březová Děčín, Bratislavská Varnsdorf a naše škola. Klasické fotbalové hřiště bylo rozděleno napůl, takže mohly probíhat dva zápasy současně. Každý hrál s každým. Hrací doba byla 12 min. Hned při prvním zápase s Kamenicí se nám nedařilo a smůla už nás neopustila až do konce turnaje. I když jsme uhráli dvě remízy a zbytek prohráli, pochvalu si zaslouží: S. Škop, L. Stankovič, J. Machač, M. Šlemr, K. Kotianová, M. Juščák, J. Toufar, M. Petrik, D. Pajer, A. Koštál, J. Lacina. (MK)

                           

    Zdroj: http://www.footbal.estranky.cz/img/mid/47/fotbal.gif.jpg

    Co je McDonald's Cup

    Největší fotbalový turnaj pro žáky základních škol. Letos se koná 17. ročník. Ve dvou věkových kategoriích nastupuje do turnaje téměř 85 tisíc chlapců a děvčat ve věku 6-11 let. McDonald's Cup se hraje na 3 589 základních školách České republiky a stále se zapojují další.

    Pořadatelem turnaje je Asociace školních sportovních klubů ČR (AŠSK ČR) ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Hlavním městem Praha. Generálním partnerem je společnost McDonald's ČR, dalšími partnery pak adidas ČR, Sportisimo, Storck, Nikon, Aquapalace Praha a Takeda. Mediálně turnaj podporují deník MF DNES, iDNES.cz, ČRo Radiožurnál, Nova Sport a časopis Fresh.

    Odkaz: http://www.mcdonaldscup.cz/cs/co_je_mcdonalds_cup/co_je_mcdonalds_cup.shtml

     

  • Vyhánění zimy

Jeden z tradičních zvyků, který je spojen s vítáním jara, je vynášení Mořeny, symbolu zimy. Děti z 1. stupně se učily básničky, rýmovačky, poznávaly mláďata, malovaly jaro. Starší děti pomáhaly vytvářet Mořenu. Když byl tento symbol zimy hotov, vyrazil průvod za zpěvu jarních popěvků k Chřibské Kamenici. Hrály housle, kytara i buben. Po cestě jsme se zastavili za kuchařkami a hráli jim do oken. Když všichni dorazili k potoku, byla Mořena za zpěvu naučených písniček vhozena do řeky. Jako každý rok bylo málo vody a tak opět zůstala ležet na kamenech. Snad přes víkend odplave. Symbolicky jsme předali hudebníků líto. (MK)

  • Recitační soutěž

Již tradiční recitační soutěž proběhla na naší škole ve čtvrtek 21. února 2014.  Na úvod předvedla své nesoutěžní číslo 1. třída spolu s paní učitelkou Sojkovou. Ostatní si pilně připravovali sólovou básničku nebo alespoň skupinovou recitaci. Všichni účastníci měli zdravou trému, ale nakonec vše bez chyby zvládli. Po přednesu prvostupňových žáků, nastoupil na podium kroužek fléten a zahrál několik písní. Nakonec přednášeli žáci 2. stupně, kde zazářili chlapci z deváté třídy úryvkem ze hry Blaník. Porota měla těžkou práci s výběrem vítěze, protože děti byly opravdu připravené a moc se snažily.  Vítězové všech kategorií a skupinové recitace si odnesli jako odměny knihy.  Nutno dodat, že jako jediní nebyli na podiu přítomni zástupci osmé třídy.

Všichni umístění postupují do oblastního kola. (MK)

Výsledky školního kola:
I. kategorie (2. – 3. třída)
1. místo: Mirek Hejný
2. místo: Vendelín Hloušek
3. místo: Lukáš Brzák

II. kategorie (4. – 5. třída)
1. místo: Karolína Kotianová
2. místo: Šárka Hlaváčková
3. místo: Karolína Brzáková

III. kategorie (6. – 7. třída)

1. místo: Blanka Škopová
2. místo: Antonín Vajdjak
3. místo: Michaela Pospíšilová

IV. kategorie (8. – 9. třída)

1. místo: Jaroslav Martykán a Filip Hubáček
2. místo: Eliška Veselá
3. místo: Šárka Hriadelová 

 

VERŠE O RŮŽI

Jaroslav Seifert

 

Měl jsem ji na památku,

kdos drahý mi ji dal;

pak hrst růžových plátků

jsem z okna rozsypal…

Tříkrálové nadělení

Vše začalo výtvarným zpracováním tříkrálové sbírky na naší škole. Tomu předcházela tříkrálová sbírka pod záštitou českokamenické charity. Koledy se zúčastnili jak naši žáci, tak i učitelé. Nad náměty této akce a nad bílé papíry zasedli naši malí výtvarníci z 2., 3., 4., 9. třídy, a také všichni ze speciální školy a začali se ztvárněním tří králů.  Každé dítě se s tím popralo po svém. Míša Papoušek napsal dopis, jiní kreslili svou představu tří králů a třeba deváťáci zkoumali staré dveře a zjišťovali, co vlastně znamená nápis na dveřích: † K+M+B. Po té jsme výtvory poslali na soutěž do České Kamenice, kde byly poté některé vystaveny.

Výstavu jsme navštívili, abychom se podívali na dílka dětí i z jiných škol a podpořili naše spolužáky.    3. a 8. třída hlasovala samozřejmě pro naše kamarády. Návštěvu výstavy jsme spojili s prohlídkou města Česká Kamenice.

Velký den pro naše žáky nastal 7. února. K vyhlášení vítězů odjeli o České Kamenice žáci, kteří měli své práce v galerii vystaveny. V první kategorii – Cena diváků – jsme ocenění nezískali, ale v kategorii – Cena poroty - jsme získali 1. místo. Cenu vyhrála celá kolekce dveří s nápisem †K+M+B, kterou malovali: Pavlína Kračjírová, Veronika Wimerová, Jaroslav Martykán, Kateřina Růžičková a hlavně Kateřina Slabá. Třešničkou na dortu bylo čestné uznání za anděly z linorytu. Autory byl Dominik Šindelář a Lucie Zelená, kteří se těší z výhry - z živého králíka i s klecí. (MK)

  • Nepotřebné brusle z půdy

Vážení přátelé školy.

Prohlédněte své sklepy a půdy. Máte nepotřebné brusle na led v jakékoliv velikosti? Přineste je do školy, budou sloužit dalším. (MK)

  • Povídání se Sabinou Křovákovou

Ve čtvrtek 30. ledna navštívila naší školu vítězka třetího kola talentové Super Star Sabina Křováková. Tato mladá slečna přišla vyprávět o své cestě k úspěchu. Své povídání proložila několika písněmi. Děti se velmi těšily na fotografování a podpisy s touto zpěvačkou. Škoda, že písní nebylo více, všichni bychom se mohli více potěšit zajímavým hlasem.

Třetí ročník soutěže odstartoval 10. února 2013. Do poroty zasedla česko-polská zpěvačka Ewa Farna. Vrátil se i Pavol Habera a nově se přidal i český producent a skladatel Ondřej Soukup. Výherce získal 100 000 EUR a možnost vydat vlastní album. Vítězkou se stala Sabina Křováková, která zvítězila v grandfinále nad Štefanem Prelátem. (MK)

Ochutnávka:

http://www.youtube.com/watch?v=2LtJJBNYPgk

 

  • Známé písně v doprovodu kytary

        Ve čtvrtek 17. ledna se společenskou místností v Radnici rozezněly tóny kytary a zpěv. Žáci z 1. stupně si prozpěvovali známé písničky od našich předních autorů dětských písniček. Po přestávce si někteří starší žáci oživili historii legendární skupiny The Beatles, jiní v doprovodu známých hitů načerpali nové informace.

Děkujeme rodičům, že přispěli na kulturní výchovu svých dětí.(MK)

  • Novoroční koncert - Česká mše vánoční ve Chřibské

    Ve středu 1. ledna 2014  nás město Chřibská pozvalo do kostela sv. Jiří na ČESKOU MŠI VÁNOČNÍ od Jakuba Jana Ryby + ČESKÉ KOLEDY. Večer zahájila dvěmi písněmi operní pěvkyně Helena Krausová. Vilémovský chrámový sbor, smíšený sbor Mikulášovice a pěvecké sbory ze Sebnitz a Neugersdorfu pak společně provedli Českou mši vánoční. Po krátké přestávce se publiku představily naše děti z Dětského pěveckého sboru ZŠ Tadeáše Haenkeho krátkým vystoupením, které s nimi připravila paní učitelka Irena Sojková. Na závěr pak soubory společně zazpívaly známé vánoční koledy. Nezbývá, než se těšit na další vystoupení a hlavně děkujeme všem, kteří pro nás letos vánoční koncert připravili. Několik fotografií z koncertu najdete ve fotogalerii 1. (MK)

  • Lidová řemesla

Středeční den 11. prosinec 2013 jsme ve škole plánovali důkladně a dlouho dopředu. Pekla se zabijačková buchta, shánělo se to správné nádobí a necky a všelijaké nezbytné propriety. Ještě téměř v noci jsme se vypravili na farmu pro dvoumetrákového čuníka. Brzy ráno pak pan řezník prase porazil. To pak sloužilo po zbytek dne jako základní výuková pomůcka. Ředitel školy – velitel akce -  poučil všechny děti, co je smyslem tohoto dne a jak se máme chovat k zvířeti v jeho poslední chvilce. Někteří učitelé nastoupili ve stylovém oblečení, ve slušivých zástěrách. Děti pak se zájmem zhlédly práci řeznického řemesla. Mnohé tak možná poprvé viděly, kde se na pultech obchodů berou jelítka či jitrničky, kotletky nebo třeba sádlo. Domů pak odcházely s pocitem, že i toto patří k životu na vesnici nejen v dobách dávných, ale i dnes. Potěšilo nás, že si do naší školy i v tento den našla cestu řada rodičů a podpořili nás v naší snaze o připomenutí a snad i udržení lidových tradic a zvyků. (MK)

 

  • Vánoční setkávání

       Dne 11. 12. 2013 od 8:00 hodin všechny zveme na Vánoční setkávání spojené s ukázkou dětských výrobků. V tento den je možné shlédnout ukázku tradiční vesnické zabíjačky.

  • Posezení se souborem Lužičan

          Dne 14. 12. 2013 můžete spolu s námi posedět v Radnici ve společenské místnosti a poslechnout si vánoční koledy, které zahraje soubor Lužičan. Začíná se ve 16:00 hodin.

  • Výlov rybníka Chmelař 2013 aneb kapří turista na cestách

    Letos 6. 11. jsme opět navštívili výlov rybníka Chmelař u města Úštěk. Část žáků zvolila dobrodružnější jízdu vlakem, zbytek absolvoval jízdu autobusem. Po příjezdu jsme si prohlédli práci rybářů, ale nejvíce se malé děti těšily na chytání okounů u výpusti. Některé děti

 

 

 

 s

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit