Úvod > O škole > Aktuality > Vyhánění zimy

Vyhánění zimy

Jeden z tradičních zvyků, který je spojen s vítáním jara, je vynášení Mořeny, symbolu zimy. Děti z 1. stupně se učily básničky, rýmovačky, poznávaly mláďata, malovaly jaro. Starší děti pomáhaly vytvářet Mořenu. Když byl tento symbol zimy hotov, vyrazil průvod za zpěvu jarních popěvků k Chřibské Kamenici. Hrály housle, kytara i buben. Po cestě jsme se zastavili za kuchařkami a hráli jim do oken. Když všichni dorazili k potoku, byla Mořena za zpěvu naučených písniček vhozena do řeky. Jako každý rok bylo málo vody a tak opět zůstala ležet na kamenech. Snad přes víkend odplave. Symbolicky jsme předali hudebníků líto. (MK)